ŁAŹNIA 1 2016 - Z KULTURĄ: Mapy błądzenia – spotkanie z Marcinem Napiórkowskim
Z KULTURĄ: Mapy błądzenia – spotkanie z Marcinem Napiórkowskim
31.05.2016, godz. 19:00, CSW Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

Jak badania nad kulturą wernakularną pomogą inżynierom uodpornić świat na niecierpliwość, lenistwo i głupotę? Wynalazcy projektują doskonałe maszyny, architekci i urbaniści doskonałe miasta, a teoretycy demokracji – idealny ustrój. A potem wszystko psują ludzie. Wciskają niewłaściwe klawisze, wydeptują ścieżki przez środek trawników i wybierają niewłaściwych kandydatów. A przede wszystkim nie czytają instrukcji. Nigdy. Czyli robią wszystko to, co z punktu widzenia „inżynierów” wszelkich specjalizacji stanowi błędy myślenia.
Czy „niecierpliwość”, „lenistwo” i „głupota” mają swoje powtarzalne wzorce? A gdyby, choćby do pewnego stopnia, błądzenie to opisać w sposób naukowy? Może dałoby się z góry przewidzieć niektóre jego ścieżki i tak rozpoznane „reguły błądzenia” wpisać z góry w dzieła „inżynierów”, żeby lepiej służyły niedoskonałym użytkownikom? Odpowiedzi na te pytania poszukujemy w ramach badań nad kulturą wernakularną, analizując między innymi teorie spiskowe, „naiwne” postrzeganie nauki czy potoczny odbiór polityki.
_______________________________________

Współpraca ze strony Narodowego Centrum Kultury – Bartosz Raducha 
Współpraca ze strony CSW Łaźnia – Jolanta Woszczenko
ŁAŹNIA 1

Podczas spotkań zaproszeni goście poruszą aktualne tematy związane z kulturą i naukami o kulturze. Wezmą w nich udział naukowcy reprezentujący różne środowiska akademickie i zajmujący się na co dzień problemami kultury współczesnej.
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska