ŁAŹNIA 2 Język jako dźwięk
Tania Cadiani 
 
Wystawa: 19 stycznia4 marca 2018
Wernisaż: 19 stycznia, 19:00
 
CSW ŁAŹNIA 2, ul Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port
 
Wstęp wolny, nie obowiązują zaproszenia
 
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
 
✳️ ✳️ ✳️
 
Wystawa Język jako dźwięk to prezentacja pracy Tanii Candiani, która wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 zaprezentowana zostanie multimedialna ekspozycja, łącząca video i sound art z performansem, która stanowi unikalną diagnozę współczesnej polszczyzny.
 
W ramach swojego projektu Candiani przygląda się – a może raczej przysłuchuje – brzmieniu i rytmowi języka polskiego. Cięte i urywane spółgłoski, wypowiadane przez każdą z aktorek biorących udział w instalacji, wydają się silnie na siebie oddziaływać, mimo iż każda zachowuje autonomię. Wzajemnie ze sobą rezonując, pozwalają dostrzec partyturę języka. Instalacja Candiani pokazuje, że do podszewki języka najskuteczniej dociera się z zewnątrz – z perspektywy twórczo manipulującej nim cudzoziemki.
 
Tania Candiani jest laureatką wielu nagród, między innymi Guggenheim Fellowship Award (2011) czy Award of Distinction Prix Ars Electronica (Austria, 2013). Wystawa w Łaźni jest efektem pobytu rezydencyjnego artystki w Polsce.
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska