ŁAŹNIA 1 2004 - PRZESTRZEŃ: STOCZNIA
16.09-30.09.2004
 
Jack Southern (Wielka Brytania, Bristol)
Rachel Oxley (Wielka Brytania, Londyn)
Nina Kosakowska, (Polska, Warszawa/ Słupsk)
Jo Frgmnt Grys, (Niemcy,Berlin)
Martin Kuentz, (Niemcy,Berlin)
Tom Mason (Wielka Brytania)
Iwona Zając (Polska, Gdańsk)
Ewa Majewska (Polska, Warszawa)
Ellyn Southern (Wielka Brytania, Bristol)
Ewa Sobczak (Polska, Gdańsk)


Wystawa poplenerowa Przestrzeń:Stocznia. Międzynarodowego Pleneru Młodych Artystów “Stocznia – spojrzenie z zewnątrz/ konfrontacje II” jest prezentacją projektów zrealizowanych w sierpniu na terenach stoczni gdańskiej. Idąc za współczesnym trendem transformacji miejsc i sytuacji postindustrialnych, artyści podjęli się stworzenia dzieł, w tym rysunków, obrazów malarskich, instalacji dźwiękowych, obiektów oraz realizacji video inspirowanych atmosferą i energią wielkiego ‘dogasającego’ zakładu produkcyjnego. Stocznia jako zabytek, stocznia jako obiekt przemysłowy, dla wielu gdańszczan niegdyś źródło utrzymania i punkt historyczny o zasadniczym dla przemian w Europie znaczeniu jest znakomitym miejscem dla tworzenia nowoczesnych projektów artystycznych łączących w sobie jak w soczewce przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
 


Inspiracjami dla artystów były zarówno hale stoczniowe, puste doki i wyniszczone nabrzeża jak i pracujący tam wciąż ludzie. Dla jeszcze innych punktem odniesienia i pracy twórczej była technologia pozwalająca wytwarzać i użytkować statki i maszyny.
Artyści pracowali w dniach 21-31sierpnia w plenerze oraz w pracowniach Koloni Artystów Dokumentując swoje prace na internetowych

stronach projektu www.konfrontacje.bzzz.net

Powstałe prace instalacje dźwiękowe berlińskiej grupy Noisiv, fotografie, realizacje video i projekty malarskie prezentowane są w budynku Bramy Nizinnej, użyczonej czasowo przez gościnne Muzeum Historyczne w Gdańsku.

Kuratorzy ze strony Łaźni : Karolina Grabowicz, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka


Organizatorzy pleneru: Iwona Zając, Ewa Majewska, Ell Southern, Szczym, Marcin Choroszman

Wystawa czynna w Bramie Nizinnej , ul. Dolna Brama, dojazd autobusem 123 z dworca PKP Gdańsk Główny
od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00
wstęp wolny

Sponsorzy: Mega Print, Skanuj.pl, Papirus, Fundacja Rodzin Artystów "Wieczna dotacja", Mecenat Miasta Gdańska, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Specjalne podziękowania dla: MDK IKA "Winda", Obin.org, Szefa Ochrony Straży Stoczni Gdańskiej, p. Zygmunta Grudnia
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska