ŁAŹNIA 1 2007 - LAST NEWS
13.04.2007-20.05.2007 
 
Patronat Honorowy nad wystawą: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Wystawa skupi się na tematyce mass mediów w sztuce, jednak z ich pomocą będzie drążyć także temat realności. Rzeczywistość, w której żyjemy, jest bowiem wielostopniowa a jej obraz jest nieustannie zapośredniczany, czyli – innymi słowy – odbijany przez masowe środki przekazu, reklamę, sztukę. Na zadane pytanie czy rzeczywistość w ogóle istnieje, czy da się do niej dotrzeć, przekopując przez warstwy obrazów, reprodukcji, zdjęć, odbić, nieustannie przepływające przez świat odpowiedzą artyści z Europy, Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu. Pytania o wizerunki będą dotyczyły sposobów ich kreowania i destruowania. Poprzez te kwestie autorki poszukają możliwości dotarcia do prawdy obrazu. Dzisiejsze wizerunki cechuje zanik prawdy na rzecz polityki i estetyki. Z jednej strony sztuka usiłuje dotknąć rzeczywistości, artyści używają bezpośrednich z niej cytatów, posługują się niemalże dosłownie językiem mediów: newsów telewizyjnych, internetu, wykorzystują amatorskie zdjęcia, język potoczny (Jan Simon, Gianni Motti). Jest to sztuka polityczna (Dan Perjovschi), oddolna, bliska aktywizmowi społecznemu, odwołująca się do estetyki ulicznej (graffiti, vlepek). Sprawia wrażenie autentycznej wypowiedzi i protestu przeciwko przemocy bądź kłamstwie obrazu medialnego. Taką postawę można znaleźć w pracach Carli Cruz, Janka Simona czy Seana Syndera, Christopha Draegera. Last News zawierać będzie także prace, których autorzy Wilhelm Sasnal, Walid Raad, Jon Mikel Euba próbują symulować świat. Granice pomiędzy prawdą a sztucznością ulegają zatarciu, dochodzi także do degradacji sensu.
Wystawa będzie okazją do wypracowania w sobie dystansu do mediów poprzez ‘nabycie’ narzędzi do ich analizy i świadomość, że w mediach prawda jest konstruowana.

Carla Cruz (Portugalia), Hubert Czerepok (Polska), Christoph Draeger (Szwajcaria/USA), Jon Mikel Euba (Kraj Basków/Hiszpania), Gianni Motti (Włoch/ Szwajcaria), Dan Perjovschi (Rumunia), Wilhelm Sasnal (Polska), Janek Simon (Polska), Sean Snyder (USA), David Ter-Oganyan & Pavel Mitenko (Rosja), Walid Raad (Liban/USA), Hito Steyerl (Niemcy).

kuratorki: nieformalna grupa exgirls (Magdalena Ujma i Joanna Zielińska)
koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP

wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu:
Ambasady USA w Polsce
Rumuńskiego Instytutu Kultury w Polsce
Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury PRO HELVETIA
Mecenatu Miasta Gdańska

współpraca: Galeria Kronika w Bytomiu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

  
 

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska