ŁAŹNIA 1 2011 - GILBERT & GEORGE JACK FREAK PICTURES
10 LISTOPADA 2011 – 5 LUTEGO 2012
Wernisaż: 10.11.2011, godz. 18:00 
 

Seria „Jack Freak Pictures” to największy cykl obrazów, jaki Gilbert & George stworzyli w swojej dotychczasowej karierze. Według Michaela Bracewella, brytyjskiego dziennikarza i krytyka sztuki, to monumentalne w rozmiarach dzieło, składające się z tematycznych epizodów i motywów sharmonizowanych z nastrojem, podszyte jest intensywnym ładunkiem emocjonalnym. Jednak jeden wizualny element – czerwono-biało-niebieska flaga brytyjska, nazywana „Union Jackiem”, sama w sobie będąca abstrakcyjnym, geometrycznym wzorem – dominuje nad całym cyklem barwnych, a zarazem niepokojących obrazów. Krzykliwy, wręcz zabawny symbol, bezbłędnie rozpoznawalny w przestrzeni międzynarodowej, rezonuje na miriadach społeczno-kulturowych częstotliwości wraz ze wszystkimi swoimi znaczeniami, począwszy od narodowej dumy i ceremoniału po popkulturową obojętność i obywatelskie nieposłuszeństwo. Jego historyczna i symboliczna obecność jest jednocześnie sercem i kręgosłupem cyklu Jack Freak Pictures, projektu bombastycznego, ikonicznego, dwuznacznego i absurdalnego.


Gilbert & George, FRIGIDARIUM, 2008 Gilbert & George


Przygotowana we współpracy z Instytutem British Council wystawa, na którą złoży się 39 monumentalnych prac, zajmie całą przestrzeń ekspozycyjną CSW Łaźnia. Gilbert & George osobiście dopracowali koncept ekspozycji, dokonali wyboru prac i wykonali projekt aranżacji przestrzennej dla CSW Łaźnia.

Gilbert & George, HOMEY, 2008 Gilbert & George

wizualizacja ekspozycji w budynku CSW Łaźnia


Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA i British Council
Inicjator realizacji wystawy w CSW Łaźnia: Jadwiga Charzyńska

Koordynacja wystawy: Anna Szynwelska 
Współpraca ze strony British Council: Richard Riley, Ewa Ayton, Agnieszka Wrycza, Hanna Schlotter, Gemma Latty, Wojciech Cichoń

Patronaty honorowe nad wystawą:
Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski,
Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne: Sztuki wizualne”


UWAGA! 11 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie zartystami w Sali Mieszczańskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna33/35, 80 - 851 Gdańsk).
 

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska