ŁAŹNIA 1 2008 - Olaf Brzeski CZARNE CHARAKTERY. SZTUKA JEST PRZEMOCĄ
09.10 - 26.10.2008
Wernisaż 9 października, godz. 18.

Kurator: Joanna Stembalska (BWA we Wrocławiu)
Współpraca: Agnieszka Kulazińska

Olaf Brzeski (ur. 1975 r.) jest absolwentem wydziału rzeźby wrocławskiej ASP. Debiutował, wygrywając konkurs na pomnik Pomarańczowej Alternatywy, kamiennego krasnala, stojącego przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Pracuje w brązie, żywicach, ostatnio w ceramice, tworząc zamknięte narracyjne projekty ukazujące zdeformowaną wersję rzeczywistości.
Na wystawę indywidualną w CSW Łaźnia złożą się dwa z nich, wcześniej zrealizowane w BWA Wrocław: „Tylko dla ludzi” (Galeria Awangarda, 2006 r.) i „Czarne charaktery - czyli długo oczekiwana zmiana ról” (Galeria Szkła i Ceramiki, 2008 r.).
W pierwszym projekcie element najważniejszy to destrukcja, odczytana jako podstawowy wyraz aktywności „twórczej” człowieka.
"Czarne charaktery" to zamknięty projekt, w którego ramach narasta charakterystyczny dla Brzeskiego zmutowany obraz rzeczywistości. Sterylna i minimalistyczna przestrzeń galerii ulega degeneracji i zmienia się w mroczny gabinet myśliwego. Sam myśliwy, ofiara własnych działań, regulacji natury, prób panowania nad nią, znika, staje się zupełnie zbędny, a kolekcja jego trofeów przechodzi transformację.

Projekt we współpracy z BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
 
  
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska