ŁAŹNIA 1 2009 - Marzena Turek Gaś AKCJA JAZZDA MALARSKA
16.05.2009
19:00-19:40 Marzena Turek Gaś - Akcja JAZZda malarska cz. 1
20:00-20:30 Marzena Turek Gaś - Akcja JAZZda malarska cz. 2

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska
 
Marzena Turek Gaś jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, fotografią, instalacją i performance. W 2006 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie ponad 70 wystaw (m.in. w Brnie, Colorado, Katowicach, Krakowie, Londynie, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Ogaki, Seulu, Sztokholmie, Warszawie). Brała udział w wielu prestiżowych pokazach dotyczących design.
Jej prace wpisać można w nurt malarstwa rozszerzonego. Termin ten w Polsce ciągle nie jest zbyt popularny, choć określić go można jako rozwijający się światowy nurt (na praskim Biennale w 2005 roku poświęcono mu oddzielną wystawę). W Polsce modniejsze jest kontrowersyjne pojęcie wideo malarstwa, zawężające obszar poszukiwań do relacji jedynie dwóch dziedzin sztuki.
Marzena Turek Gaś w swoich akcjach i instalacjach rozszerza pojęcie malarstwa angażując w proces tworzenia niemal całą przestrzeń Galerii oraz publiczność. Artystka używa takich materiałów jak m.in.: taśmy pasmanteryjne, wiatr, ocieplina, farba proszkowa, styropian. Punktem wyjścia jej akcji, instalacji jest malarstwo.
Przetworzone ono zostać może w malarska akcję – obraz malowany nocą wrotkami w jednej z sal Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie; obiekty złożone z kolorowych taśm malujących przestrzeń, otwartych na interakcję z widzami (Chilli Blood); obrazy malowane przy użyciu ciała artystki i pigmentów farb w proszku.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska