ŁAŹNIA 1 2011 - YOUNG POLISH ARTISTS ON TOUR Berlin
Kurator: Agnieszka Kulazińska

Remarks the Stranger: Interventions at the Siedlung Schillerpark, Berlin-Wedding

Kurator: Sunshine Wong

Artyści: Karolina Freino, Alicja Karska&Aleksandra Went, Kama Sokolnicka, Zorka Wollny.

 

Projekt dofinansowany został w ramach programu Ministra Kultury RP  Polska Prezydencja 2011

Miejsca nie opowiadają historii, zazwyczaj czynią to ludzie.  Posiadają one jednak, podobnie jak wiele  innych zjawisk w  świecie, tymczasową aktualność, która zaprasza  do formowania wokół nich różnych narracji i znaczeń. Kulturowe znaczenia jest atrybutem przestrzeni , interpretowanym przez ludzi poprzez ich życiowe doświadczenie co pozwala na różnorodne ich odczytania. W „Uwagach przybysza” Osiedle Schillerpark stanie się przestrzenią-wehikułem poezji i analiz. Konfrontacja między miejscem a osobą jest zapośredniczona przez dwa rodzaje inności. Pierwszym jest osiedle, zaprojektowane jako idealistyczna alternatywa, mieszkaniowa spółdzielnia wzniesiona w zdeprawowanej części Berlina. Drugim, są polscy artyści, występujący w roli obcych odczytujących niemiecką przestrzeń z jej społeczno-historyczną specyfiką.

Siedlung Schillerpark usytuowane w dzielnicy Wedding (zbudowane pomiędzy 1924 a 1930) zaprojektowane zostało przez Bruno Tauta, celem jego powstania było stworzenie tanich, wygodnych mieszkań dla ogółu społeczeństwa. Ta idea zapożyczona została z amsterdamskich wzorców mieszkań komunalnych. Trzy kondygnacyjne budynki  z czerwonej cegły, zakomponowane w kształcie  litery U wokół zielonej przestrzeni wspólnej,  kryją wygodne mieszkania ze słonecznymi balkonami. Zaprojektowane w kształcie.

Te wewnętrzne dziedzińce właśnie wykorzystane zostaną jako temat i „scena” interwencji artystycznych, które będą mieć miejsce w dwa październikowe dni.

Zaproszeni artyści przedkładają performatywne i eksperymentalne strategie ponad wirtuozerię w wykonywaniu obiektów. Miejsce, udział odbiorców, tymczasowość działania są kluczami do zrozumienia ich prac. Należą oni do młodego pokolenia kreatywnych twórców, jakie wyłania się  z przejścia od postkomunistycznego dyskursu do nowych, niepewnych paradygmatów, które zaczynają być eksplorowane  poprzez konceptualną i krytyczną praktykę.
 
Karolina Freino, Wzniesienie ponad codziennosc, wizualizacja projektu.

użytkownicy OpenStreetMap, CC-BY-SA
www.openstreetmap.org
www.creativecommons.org

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska