ŁAŹNIA 1 2005 - LUD HAUZA
27.08.2005, godz. 18:00
 
Baranowski Szymon / kontrabas
Kapica Paweł / skrzypce
Suświłło Jan / klarnet
Wieczorkowski Cyprian / elektronika
Wojnicki Maciej / gitara


Projekt Lud Hauza powstał na początku 2004r. Wpierw jako luźna i bardzo efemeryczna orkiestra, będąca jednym z punktów programu cyklicznych, tanecznych imprez, odbywających się w Młodym Mieście w Stoczni Gdańskiej. Z czasem samoistnie przekształcił się w pełnowymiarowy i zwarty muzyczny kolektyw.

Brzmienie zespołu zasadza się na muzycznej osi, która minimalistyczną i eksperymentalną elektronikę, zestawia z akustycznymi barwami skrzypiec, kontrabasu, klarnetu i gitary. Skontrastowanie brzmień w naturalny sposób wykrzywia i łamie stylistyczne ramy, które zespołowi w danej chwili zdarzyło się przyjąć, pozwalając muzyce swobodnie dryfować od kameralistyki, przez elektroniczne eksperymenty, aż po iście taneczny rodzaj ekspresji.
Jedyne jak dotąd wydawnictwo zespołu – minialbum zatytułowany „Kwadrat” (Ostprauster Rundfunk / Gusstaff Records), wydany w maju 2005r. , jest właściwie niczym innym jak celebracją tej właśnie brzmieniowej różnorodności, wynikającej z niecodziennego zestawienia instrumentów jak i skrajnie odmiennych wcześniejszych doświadczeń poszczególnych muzyków. Dzięki temu w czteroczęściowej kompozycji jest miejsce na ambientową przestrzeń, elektroniczną motorykę, swobodną, melodyjną improwizację, patetyczne smyczkowe intermezzo, klezmerski temat i dadaistyczne przedrzeźnianie samych siebie. Wszystko to podane naraz byłoby chaotyczne, jednak kiedy poszczególne części są klarownie oddzielone od siebie, stanowią raczej zestaw elementów z których potem będzie można budować nową jakość.

W lipcu bieżącego roku zespół wystąpi w ramach Warsaw Summer Jazz Days, wczesną jesienią natomiast ukaże się pierwszy pełnowymiarowy album zatytułowany „Keiser Manevren”. Wszystkie wydawnictwa Lud Hauza wydawane są w ramach należącej do zespołu wytwórni Ostprauster Rundfunk.

Kurator: Joanna Charchan
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska