ŁAŹNIA 1 2006 - DUET: BANABILA+MONOSCOPE
17.03.2006
 
Współpraca, a właściwie zaskakująco dojrzały i intrygujący dialog dwóch artystów, reprezentujących dwie zupełnie różne generacje, Banabila i Monoscope, została zaprezentowana podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu muzyki ambient w Gorlicach. Obecnie jest ona dostępna na płycie Banabila – Monoscope: „Live Mix” wydanej przez Requiem Records . Na „Live Mix” składają się dwie płyty – jedna z zapisem dźwiękowym koncertu Banabli, druga – z wizualizacjami Monoscape podłożonymi pod poszczególne utwory.

Michael Banabila - muzyk, inżynier dźwięku, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, jeden z czołowych przedstawicieli europejskiego Nowego Ambientu. Tworząc od połowy lat 80., eksperymentuje z industrialem, ambientem i elektroakustyką. Obecnie koncentruje się na laptopowych aranżacjach sampli zaczerpniętych z nagrań terenowych, płyt, radia i telewizji. Jego działania obracają się wokół manipulacji ludzkim głosem oraz rearanżacją sampli z fragmentów tekstowych. Wydobywa glosy z ulicznego ruchu, budynków, stacji kolejowych Holandii i Jemenu (jego matka jest Holenderką, ojciec – Jemeńczykiem). Miesza je z minimalistycznie wykorzystanymi instrumentami (wiolonczela, bas, skrzypce, gitara, flet, trąbka...). Inspirują go znalezione przedmiotów, elektronika, .nagrania z krótkofalówki, telewizji, filmów oraz zrobionych przez siebie instrumentów. Jego utwory często określa się jako “kinematyczne” i „klimatyczne”.

W „Live Mix” przechodzi od organicznego posmaku brzmień analogowych skotłowanych z cyfrową fakturą, która ewoluuje od szmeru, dźwięków otoczenia do melodii, poprzez zgrabne połączenie delikatnych pasaży gitary z przetworzonymi głosami zaczerpniętymi z filmów do pulsującego hiphopowego bitu, na który nakłada się egzotyczna wokaliza o arabskim kolorycie. Kompozycje oparte na plamach dźwiękowych wprowadzają ambientowy nastrój. Industrialne korzenie Banabili przypominają się, gdy wykorzystuje metaliczne bębny, a przesterowane syntezatory mijają się z zawodzącą gitarą na miarowo tętniącym podkładzie.

Trudnego zadania zilustrowania abstrakcyjnej muzyki Banabili, podjął się Michał Fiedorowicz alias Monoscope, młody twórca wideo-artu, znany przede wszystkim z wizualizacji ubiegłorocznych koncertów Scorna w Polsce oraz wideoklipów dla Amira Baghiri i duetu Aabzu. Podłożył pod muzykę hipnotyczny, niejednoznaczny obraz. Koncentruje się na powoli przenikających się wielobarwnych obrazach, by z czasem wizualizacje nabrały dynamiki – pojawiają się wyraźnie rozpoznawalne przedmioty, motywy industrialne, powracające malarskie wizje oparte są na zestawieniach – światło – mrok/ sylwetka – tło.
Wstęp wolny!
Koncert zrealizowano przy we współpracy z AUDIOTONG.NET
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska