ŁAŹNIA 1 2007 - KAROL SCHWARZ ALL STARS - 100 FILMÓW
30.11.2007, godz. 19:00 
 
Karol Schwarz All Stars - zespół muzyczny założony w 1998r. Trzonem zespołu jest Karol Schwarz – muzyk, kompozytor, producent współpracujący m. in. z  Wieloryb, Prawatt, DataDisk, Jerzym Mazzollem. Karol śpiewa, gra na gitarze i miksuje wszystkie utwory zespołu. Skład obecnie uzupełniają: Szymon Albrzykowski [Szelest Spadających Papierków, Prawatt], Jacek ‘Cent’ Tomczak [Joanna Deadlock, Szybkie Banany], Borys Kossakowski [Towary Zastępcze].
Jak dotąd zespół nagrał 6 płyt długogrających, z których dwie ostatnie, Greatest Hits i 100 filmów, wydane były oficjalnie.
„100 filmów” to materiał niemal w całości improwizowany, nagrany na żywo w Łosienicach. Brzmienie oparte zostało o analogowy groove generatora-automatu perkusyjnego Szymona Albrzykowskiego, którego brzmienie wykorzystywały przedtem zespoły: Szelest Spadających Papierków oraz Prawatt. Czasem był to delikatny click&pop, na bazie którego powstawały słodkie melodyjki nawiązujące m.in. do stylistyki „Morr Music”, czasem finezyjnie utkana struktura przywołująca dokonania Jana Jelinka, czasem miażdżący kości noise, którego nie powstydziłby się Pan Sonic ani Merzbow. 
Na „100 filmów” słychać jak analogowe hałasy mieszają się z delikatnymi melodiami, przesterowane gitary podlane zostały klawiszowymi plamami. Gdzieś w tle od czasu do czasu melancholijnie melodie wygrywa gitara elektryczna. To muzyka intymna, sięgająca do dna duszy, miejscami brudna i niesmaczna, miejscami naiwna i romantyczna.

Info:
http://salut-rec.com/ksas/index.htm
Kontakt:
ksallstars@poczta.onet.pl
tel. 661 282 221

Na koncercie zespół wystąpi w składzie:

Karol Schwarz - gitara, głos, bas
Szymon Albrzykowski - generator-automat-noise, bas;
Jacek ‘Cent’ Tomczak - gitara, głos;
Borys Kossakowski  - klawisze, gitara, głos.

Utworów można posłuchać pod adresami:
http://salut-rec.com/ksas/index.htm
http://www.myspace.com/karolschwarzallstars


FRAGMENTY RECENZJI „100Filmów”

Kolektyw muzyczny Karol Schwarz All Stars chyba jak nikt w tym kraju zasługuje na to, żeby w końcu ktoś ich i "odkrył" i docenił. Nowa płyta może być przełomem w ich karierze, bo te 73 minuty brudnej psychodelii to najlepsza rzecz jaka w tym roku ukazała się na polskiej scenie alternatywnej. Aż się nie chce wierzyć, że materiał nagrano na żywo w trzy dni. Zespół imponuje dojrzałością brzmienia i klarownością wizji. Przestrzenne, ambientowe gitary budzą skojarzenia z Yellow6, a delikatne kliki i trzaski z artystami rodem z Morr Music. KSAS nie boją się sięgać także po noise, a wszystko razem tworzy zaskakująco spójną całość, do której pasują nawet wiersze Rafała Wojaczka. "100 filmów" to kolejny logiczny krok w rozwoju zespołu, który bez wątpienia stworzony jest do rzeczy wielkich. Tak jak oni nie gra u nas nikt!
Patryk Balawender
Machina nr 16/2007 (lipiec 2007)

(..) To raczej wypadkowa stylistyk takich, jak noise, shoegaze, clicks&cuts czy dub. Na papierze może wyglądać to dosyć sucho i chropowato, w rzeczywistości brzmi jednak zaskakująco ciepło. Owszem, muzycy All Stars nie są wolni od eksperymentatorskich ciągot, jednak majestatyczne gitarowe przestery nie stanowią esencji ich muzyki, lecz tło dla pewnej melodycznej myśli. Dlatego właśnie do recenzji wybrałem "Krótkie Spojrzenie, Konkret". Ten zaskakujący moment pod koniec utworu, w którym słyszymy eteryczne "nanana" niesie w sobie świeżość i coś nowego, czego jeszcze nie nazwałem. Fenneszowe w duchu połączenie melodyjności z nieskrępowanym hałasem. Towarzysząca utworowi melorecytacja nie przeszkadza, a może nawet pomaga w wytworzeniu ów specyficznego klimatu. Konkret.
Piotr Piechota lipiec 2007 www.porcys.com

(...) Kiedyś ponad 20 lat temu gdy pierwszy raz słuchałem Johna Wizza i jego kultowej w kręgach podziemia ówczesnego formacji Sleep Chamber miałem podobne odczucia. Karol z kolegami buduje struktury nie tyle muzyczne ile małe mentalne miasteczko zbudowane z różnych domków. Takie rzeczy udawały się ekipom TASADAY czy P 16 D 4. Całość jest spójna a mimo to utwory zabierają nas w różne rejony jak choćby ,,Ostatnia modlitwa bohaterów''. Rytmiczny idiom niby jest taki jaki powinien być a jednak nie razi infantylizmem. Może przez surowość automatu do generowania rytmu który obsługuje Szymon Albrzykowski. Stary weteran dźwięków podziemnych z niejednego pieca jadł muzyczne pieczywo. Nie ma zakalca. (...)
Paweł Paulus Mazur

Koncert Karol Schwarz All Stars odbędzie się po wernisażu wystaw: Krzysztof Gliszczyński Autoportet à retour. Urny i obrazy synergiczne oraz Mińsk, diariusz miejski, który odbędzie się 30 listopada o godz.18
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska