ŁAŹNIA 2 2013 - Witosław Czerwonka - ŹRÓDŁA
Wernisaż: 26 kwietnia 2013, godz. 18.00,
ul.Strajku Dokerów 5, Nowy Port
 
Wystawa: 27 kwietnia – 16 czerwca 2013
 
Kurator: Jolanta Ciesielska
 
Błądzenie losowe – najnowszy projekt artystyczny Witosława Czerwonki,  profesora pracowni Intermediów  gdańskiej ASP poświęcony jest  historii współczesnej obumierającej dzielnicy Nowy Port w Gdańsku, gdzie raptem kilka miesięcy temu otwarto nową placówkę kulturalną Łaźnia 2, przy ulicy Dokerów 5.                        
Podstawą  projektu Źródła była początkowo konfrontacja języków sztuki rejestrującej w sposób obiektywny rzeczywistość i spostrzeżenia czym taki obiektywizm z lat 70tych   różni się od tego obecnego, definiowanego przez media cyfrowe.
Projekt Witosława Czerwonki  Źródła odnosi się, pomimo pozoru całkowitej obiektywizacji do kwestii przemian społeczno- gospodarczych, zachodzących w ostatnich 10 latach w Nowym Porcie. 42 sceny„widoków panoramicznych dzielnicy” właśnie poprzez brak jakichkolwiek scen ukazujących relacje międzyludzkie  oraz  danych (bo skąd je wziąć) dotyczących inwestycyjnych budów, miejsc odpoczynku, pracy czy rozrywki rdzennych mieszkańców  dzielnicy projekt ten  porusza problemy degradacji grup społecznych nie związanych z obecnymi planami inwestycyjnymi, problemy wykluczenia, bezdomności i likwidacji podstaw samoidentyfikacji, które związane były z tradycją pracy w gospodarce narodowej , w porcie ,na nabrzeżu, w magazynach, w knajpach, na rynku handlu wymiennego. Po przekształceniu tego terenu w anonimowe grunty na sprzedaż , zajmujące ponad 40 hektarów czyli 2/3 dzielnicy Nowy Port, odgrodzone wysokim ogrodzeniem od mieszkańców, którzy przez 300 lat tworzyli tożsamość tego miejsca  przestały być ich udziałem, częścią ich historii i egzystencji, luźno tylko i przypadkowo związanej z tym co oznacza ich życie, spełnienie, równowagę uzyskaną poprzez wypowiadanie się społeczne w językach sztuki i innych oznaczających pozytywną integrację światopoglądu życia z polityką. Tak więc laboratoryjny projekt galeryjny ma szansę stać się elementem wizualnego archiwum dzielnicy, punktem wyjścia gry ulicznej, partyturą spaceru.
 
Stary Nowy Port - Trzy Sny
Biografia artysty
 
 
 
 
 
Projekt „Bliski nieznajomy” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska