ŁAŹNIA 1 2009 - DYSKUSJA - KONIEC FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ. POWÓD DO ROZPACZY CZY RADOŚCI?
27.08.2009, godz. 18:00
PROMOCJA KSIĄŻKI ADAMA MAZURA
 
W 2009 roku fotografia obchodzi swoje 170 urodziny. Z tej okazji nie może zabraknąć pytań o jej kondycję oraz perspektywy rozwoju. Zapierająca dech w piersiach dynamika produkcji obrazów cyfrowych, ich dostępność, łatwość publikacji i przetwarzania idzie w parze z uwiądem refleksji teoretycznej, która – także wśród fotografów polskich – zastąpiona została wynoszeniem do rangi fetysza techniki. Tymczasem warto przemyśleć czym jest fotografia dziś. Zwłaszcza fotografia artystyczna, która jeśli jeszcze nie umarła, to z pewnością na naszych oczach dogorywa. Pomimo pozorów zachowywanych na wydziałach grafiki i fotografii Akademii Sztuk Pięknych – jak się wydaje – nikogo już nie obchodzi sztuka fotografii. Wygląda na to, że przyszło nam na dobre pożegnać się z epoką salonów i wystaw fotografii artystycznej, z roboczymi definicjami wykuwanymi w ramach praktyki członków Związku Polskich Artystów Fotografików. Rzeczywistość jednak nie lubi próżni, stąd nasuwa się pytanie co zastąpiło fotografię artystyczną? Czy ma ona jeszcze szansę się odrodzić? Czy lepiej o niej zapomnieć i zająć się zjawiskami z pogranicza fotografii i kultury wizualnej? Czy jesteśmy skazani na postmodernistyczną z gruntu regułę „anything goes”?

Adam Mazur


O rzeczywistej kondycji fotografii artystycznej dyskutować będą przedstawiciele trójmiejskiego środowiska fotograficznego oraz kurator CSW Zamek Ujazdowski, Adam Mazur. Udział w debacie zapowiedzieli m.in. Witold Węgrzyn, Stefan Figlarowicz, Zbigniew Treppa i Wojciech Zamiara. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Miękus.


Dyskusji będzie towarzyszyć promocja publikacji Adama Mazura Kocham fotografię.

Książka Kocham fotografię to niezwykły zapis przemian, jakie dokonywały się w obrębie polskiej fotografii na przestrzeni ostatniej dekady. Autor omawia najgłośniejsze wystawy, klasyczne książki, które z wieloletnim opóźnieniem wreszcie ukazały się polskiej wersji językowej, pisze o początkach rynku aukcyjnego, w końcu analizuje twórczość poszczególnych fotografów, zarówno klasyków, jak i artystów współczesnych (m. in. Józefa Robakowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Mikołaja Komara, Tadeusza Rzący, Zuzy Krajewskiej, Wojciecha Wieteski, duetu Zorka Project). Kwestionuje przy tym podział na fotografię artystyczną i rzekomo nieistotną resztę (np. fotografia mody czy fotografia dokumentalna), który pokutuje jeszcze od czasów piktorializmu. Wybór tekstów uzupełniają rozmowy z najwybitniejszymi polskimi fotografami (m. in. z Józefem Robakowskim, Wojciechem Prażmowskim, Andrzejem Świetlikiem).

Adam Mazur (ur. 1977) jest redaktorem naczelnym magazynu „Obieg”, wieloletnim współpracownikiem „Fototapety”, kuratorem CSW Zamek Ujazdowski. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i na Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był kuratorem m.in. takich wystaw, jak Efekt czerwonych oczu (2008), Antyfotografie (2007) czy Nowi Dokumentaliści (2006).


Koordynacja: Anna Szynwelska


Wydarzenie zorganizowane w ramach Festiwalu TRANSFOTOGRAFIA.    
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska