ŁAŹNIA 1 2011 - Gdańsk OdNowa: Anita Pasikowska-Pilecka, Pocztówki z Gdańska
30 lipca-3 sierpnia 2011
Start: budynek LOT-u
Projekt w ramach
Gdańsk OdNowa
Projekt artystyczno-społeczno
Artyści: Anita Pasikowska, Sławomir Lipnicki, Paweł Kowzan (Dwaesh), SFINKS, Konrad Zientara.
Kuratorzy: Agnieszka Kulazińska, Aleksandra Księżopolska
Współpraca: Joanna Weltrowska, Agnieszka Tokarska-Więcek, Paweł Kaftański
 
Miejsce: Przestrzeń wirtualna
www.gdanskodnowa.pl i przestrzeń miejska

Punktem wyjścia działania Anity Pasikowskiej stanie się budynek LOT-u, wyłoniony w internetowej sondzie jako najpopularniejsze miejsce spotkań Gdańszczan. Artystka od tego budynku rozpocznie swoją, subiektywną podróż przez miasto. Jej kolejne punkty wyznaczone zostaną ulubionymi miejscami spotkanych ludzi. Szlak, którym podąży stworzony będzie przez Gdańszczan, ich ulubione miejsca w mieście. Wykonanie akwareli w wybranym punkcie stanie się pretekstem do rozmów o Gdańsku, poznania historii związanych z miejscem.
Prace wykonane podczas 5 dni spędzonych w Gdańsku wyeksponowane zostaną w CSW Łaźnia (01-02 października). Zapraszamy wówczas wszystkich uczestników akcji do odbioru akwarelowych pocztówek z ich ulubionych miejsc. Dokumentacja całej akcji udostępniona zostanie w internecie.
Gdańsk OdNowa to projekt artystyczno-społeczny, którego celem jest postawienie pytania, jakie jest prawdziwe oblicze miasta nad Motławą. Bazą projektu  jest strona internetowa działająca od września 2010 roku. Każdy może podzielić się na niej swoją historią związaną z miejscem.  Strona ma formę mapy budowanej z historii mieszkańców.
Gdańsk OdNowa to próba zbudowania miasta od podstaw, utkania go z opowieści mieszkańców a także przyjezdnych, pokazania jak liczne mogą być jego oblicza.
Jaki jest mój Gdańsk? Jak go doświadczam? Próbą odpowiedzi na te pytania jest Gdańsk OdNowa. Czy moje miasto przypomina pocztówkowe widoki? A może jest atrakcyjniejsze? Projekt ma na celu stworzenie miasta od nowa. Pokażmy Gdańsk poza Gdańskiem, czy może odkryjmy ile jest Gdańska w Gdańsku.
 
Projekt jest wspólną inicjatywą Urzędu Miasta Gdańska, CSW Łaźnia, Gdańsk 2016.
Pisz na adres: redakcja@gdanskodnowa.pl ; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1; 80-767 Gdańsk lub skorzystaj z formularza na stronie www.gdanskodnowa.pl

Anita Pasikowska studiowała w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończyła w 2000. Zajmuje się instalacją, rzeźbą i malarstwem. W 2003 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Ma na koncie wystawy indywidualne (galeria_lokal 30 - Warszawa, Galeria XX1 - Warszawa; "przestrzeń publiczna - Görlitz, Niemcy; Galeria Engram i Sektor I - Katowice) oraz udział w licznych wystawach zbiorowych (m.in.: Galeria Kronika - Bytom, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej "Rybie oko 2" - Słupsk, Galeria Działań - Warszawa). Mieszka w Warszawie.

W swoich artystycznych realizacjach Pasikowska koncentruje się głównie na zagadnieniu światła i koloru. W instalacjach świetlnych konfrontuje przestrzeń widzialności z naszym o niej myśleniem i naszymi w jej obrębie doświadczeniami. Często podejmuje problematykę przestrzeni publicznej, skupiając się na jej estetycznych i semiotycznych funkcjach, genealogii i bieżących społecznych kontekstach.
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska