ŁAŹNIA 1 2012 - Gdańsk OdNowa: Letarg, Aleksandra Sawik
1 lipca 2012, godz. 18:00
Miejsce: Pub Loft, ul. Młyńska 15

Mini przewodnik „Letarg” ukazał się pod koniec 2011 roku. Jest on zaproszeniem do wędrówki po miejscach „uśpionych,” mało „chwalebnych” punktach, które Aleksandra Sawik znalazłam w centrum Gdańska. Są to place  budowy, obszary badań archeologicznych, miejsca otoczone płotem, odgrodzone od codziennego rytmu miasta. Co ciekawe ich chwilowa obecność przedłużyła się o kilka lub nawet kilkanaście lat. Przyzwyczailiśmy się do szpecących widok metalowych płotów, które paradoksalnie przestały istnieć w naszej świadomości. Mój przewodnik jest próbą przebudzenia, oddania miejsc za płotem miastu, wyrwania z letargu.

Co było tu wcześniej? Każde ze zdjęć znajdujących się w przewodniku zamieszczone zostało na stronie www.gdanskodnowa.pl. Tam też można dzielić się spostrzeżeniami, wymieniać informacje, dyskutować o przyszłości miejsc, dorzucać swoje „tereny za płotem.”

Gdańsk OdNowa to projekt artystyczno-społeczny, którego celem jest postawienie pytania, jakie jest prawdziwe oblicze miasta nad Motławą. Bazą projektu  jest strona internetowa działająca od września 2010 roku. Każdy może podzielić się na niej swoją historią związaną z miejscem. Strona ma formę mapy budowanej z historii mieszkańców.

 

Projekt jest wspólną inicjatywą Urzędu Miasta Gdańska, CSW Łaźnia, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska