ŁAŹNIA 1 2010 - DNI WILNA

 
 
06.08-05.09.2010
Wernisaż: 06.08, godz. 18:00
 
Wilno w Gdańsku – Festiwal Europejskich Stolic Kultury
6 sierpnia-5 września
Wystawa
Irma Stanaitytė, Dwa, projekt fotograficzny
Aturas Bumšteinas, wideo
Ugnius Gelgude, forografia, instalacja
Wernisaż: 6 sierpnia, godz. 18:00

3-5.09.2010
Pokaz filmów Jonasa Mekasa
03.09 - 19:00 Sceny z życia Andy Warhola, Wspomnienia z podróży na Litwę
04.09 – 18:00 Walden
05.09 – 17:00 Kiedy szedłem przed siebie, widziałem króciutkie mgnienia piękna
CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute), Vocabulary lesson, wideo
03.09 – 12:00-19:00 pokaz wideo w Parakinie

Akcja artystyczna Sauliusa Leonavičius w przestrzeni publicznej
Termin akcji zostanie podany na stronie internetowej CSW Łaźnia.
Kuratorzy: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska

Pokaz Filmów Władysława Starewicza: Zemsta operatora filmowego, Żaby chcą króla, Zaczarowany zegar, Konik polny i mrówka, Mascotte – bal u szatana, Treser Żuków
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, ul. Długa 35
02.09 – 18:00
Kurator: Karina Makarewicz, Aleksandra Księżopolska

„Haft w metalu” Severija Incirauskaite-Kriauneviciene + performance Kuby Bielawskiego
Galeria PiTiPa, ul. Ogarna 122
O4.09 – 20:00
Kurator: Aleksandra Abakanowicz

Koncerty (scena Targ Węglowy, kościół św. Jakuba): Baltic Riddom, Dagadana, Alina Orlova, Rasa Bassom, Fusedmarc, Spięty, Bester Quartet 
Performance: Aukse Petruliene & DOBROVOLSKY Mr. Strangled & Mr. Shot
Organizator: Przemek Wojciechowski

3-5 września
Pokaz filmów Jonasa Mekasa
CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute), Vocabulary lesson, wideo
Sauliusa Leonavičius akcja artystyczna

Kuratorzy: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska

Już po raz trzeci w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia prezentujemy prace artystów z Litwy. W tym roku postanowiliśmy odejść od dotychczasowej formuły – muzyka, fotografia i poszerzyć spektrum naszych zainteresowań. W ramach projektu w CSW Łaźnia zaprezentowane zostaną prace Irmy Stanaitytė, Ugnius Gelgude, Aturasa Bumšteinas, Sauliusa Leonavičius, CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute) oraz filmy Jonasa Mekasa.Co łączy trójkę artystów biorących udział w wystawie? Ich podejście do znanych sposobów obrazowania. Artyści, prezentowani w ramach wystawy, zawłaszczają znane obrazy. Przetwarzają je nadając im zupełnie nowe treści.

Dwa” Irma Stanaitytė to pytanie o to, co komu się podoba – o akceptowane rodzaje estetyk. Artystka w fotograficznej instalacji zestawia zdjęcia kompozycji tworzonych przez jej ojca w domu z light-boxami utrzymanymi w oszczędnej, modernistycznej formie obrazowania spod znaku „mniej znaczy więcej”. Obrazy pozornie od siebie odległe stawiają podobne pytanie o sens tworzenia, specyfikę „bycia artystą”. Projekt Irmy to wielowątkowa narracja stawiająca z jednej strony pytania o sztukę, rolę artysty, funkcje odbiorcy, z drugiej zaś to opowieść o ojcu – jego artystycznej pasji kolekcjonowania.


Arturas Bumšteinas w swoich wideo-performance reinterpretuje klasyczne dzieła neoawangardy. W "Sentences on Conceptual Art (Instrumental Version)" artysta odtwarza muzykę z pracy Johna Baldessariego śpiewającego słynny manifest sztuki konceptualnej „Sentences on Conceptual Art” Sol LeWitta. W „Stockhausen's Cocktail Bar wykorzystuje „Studie II” Karlheinza Stockhausena (1954) do przygotowania drinków. Bumšteinas w swoich pracach sięga po kanon sztuki neoawangardowej – przetwarza prace Baldessariego, Sole LeWitta, Josepha Beuysa, Stockhausena, Roberta Smithsona. Studia II Stockhausena to pierwszy utwór muzyki elektronicznej z partyturą. Prace Bumšteinasa wprowadzają w postkonceptualny świat sztuki, będący już nie tylko funkcją zmysłów ale również intelektu.

Ugnius Gelguda w swoich pracach kontynuuje poszukiwania awangardy, bada specyfikę medium, którego używa. Artysta parafrazuje klasyków – instalacja fotograficzna „Žalgiris/Grunwald” powtarza schemat charakterystyczny dla malarstwa batalistycznego m.in.: „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, cykl polaroidowych fotografii „Grawitacja” nawiązuje do estetyki modowo, lifestylowych magazynów. Obydwie prace wykonane zostały w wileńskich Ugnius Gelgudy i prowadzą nas przez chaos nocnego życia miasta. Artystę interesuje fotografia jako funkcja pamięci. W swoich pracach często eksponuje detal, wykorzystuje błędy techniczne. W kadrach z cyklu „Grawitacja” najważniejsze są gesty, ludzka mimika, klubowe gadżety. Tło często rozmywa się. Artysta niczym paparazzi podgląda klubowe życie.Irma Stanaitytė studiowała filozofię, teologię sztukę, fotografię, nowe media. Jest absolwentką Uniwersytetu w Kownie i Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie obecnie prowadzi wykłady. Jej prace prezentowane były na terenie Norwegii, Austrii, Niemiec, Litwy, Islandii.

Arturas Bumšteinas jest artystą audiowizualnym, absolwentem Litewskiej Akademii Muzyczno-Teatralnej. Komponuje muzykę elektroakustyczną. Jego prace stoją na granicy sztuk wizualnych i muzycznych. Artysta eksperymentuje z dźwiekiem i obrazem, kontynuując poszukiwania neoawngardy. Jego prace prezentowane na ponad 30 wystawach na terenie Europy. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie i Wilnie.

Ugnius Gelguda jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Fotografia jest głównym medium jego wypowiedzi. Z jednej strony interesuje go analiza jej współczesnego języka, z drugiej używa jej jako narzędzie społecznych obserwacji, notatek. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: na terenie Litwy, Francji, Polski, Rosji, Austrii. Artysta mieszka i pracuje w Wilnie.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska