ŁAŹNIA 1 2010 - Waldemar Major Fydrych
, godz. 19:00
 
Waldemar Major Fydrych – happener, artysta i pisarz. Jeden z inicjatorów i przywódca happenerskiego ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Jest znany głównie dzięki tej działalności w latach 80.
W wyborach parlamentarnych w 1989 kandydował do Senatu. Zdobył 10 tysięcy głosów, co nie wystarczyło do uzyskania mandatu. Wkrótce potem wyjechał do Paryża. Pracował tam dorywczo, m.in. jako malarz pokojowy. W 1999 roku wrócił do Wrocławia, inspirując powstanie efemerycznego Frontu Południowo-Zachodniego, który przeprowadził kilka happeningów wymierzonych we władze miasta. Jest autorem trzech książek oraz malarzem, tworzącym charakterystyczne prace z wizerunkami krasnoludków. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Wezwany przed komisję wojskową celem odbycia służby, pojawił się przed nią w mundurze majora. Aczkolwiek niechętny odbyciu służby, udawał wielki entuzjazm, co zostało odczytane jako niepoczytalność. Poproszony o okazywanie szacunku swoim przełożonym, zaczął tytułować swego rozmówcę pułkownikiem, a o sobie mówić jako o majorze. Stąd jego pseudonim, który pozostał mu do dziś…

Publikacje: 
Hokus Pokus czyli Pomarańczowa Alternatywa – wraz z Bogdanem Doboszem (1989)
Żywoty Mężów Pomarańczowych (2001)
Krasnoludki i gamonie (2006)

Projekt współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska