ŁAŹNIA 1 2012 - Blaze Bayley
4 KWIETNIA 2012, GODZ. 20:00
 
Uprzejmie informujemy że wszystkie bilety na koncert zostały wyprzedane.
 
Fundacja Plankton i CSW Łaźnia zapraszają na wyjątkowy koncert Blaze'a Bayleya, byłego wokalisty Iron Maiden i Wolfsbane. Kameralny występ jednego z najpotężniejszych głosów NWoBHM będzie mogło zobaczyć tylko 120 osób!

Bilety: 20 zł (w sprzedaży od 1 lutego)

Blaze Bayley zaczynał muzyczną karierę jako wokalista angielskiej kapeli Wolfsbane. Już w 1984 roku kapela została wyłowiona przez wytwórnię Def America, a producentem pierwszego albumu ("Live Fast, Die Fast") został sławny Rick Rubin (producent m.in. Slayera, Danziga czy Red Hot Chili Peppers).

W 1990 roku kapela została wybrana jako zespół otwierający koncerty Iron Maiden podczas całej brytyjskiej trasy. Jak się później okazało było to jedna z najważniejszych znajomości w muzycznej karierze Blaze'a.

W 1991 roku wytwórnia wydała drugi krążek Wolfsbane, ponownie za produkcję odpowiadał najwyższej klasy specjalista - Brendan O'Brien (współpracownik m.in. Pearl Jam, Rage Against The Machine czy Neila Younga). Z albumu "Down Fall the Good Guys" pochodzi największy przebój kapeli - "Ezy" (68. miejsce na brytyjskiej liście UK Albums Chart). Wytwórnia nie była jednak usatysfakcjonowana sukcesami kapeli i porzuciła ich w 1993 roku. Rok później kapela nagrała jeszcze materiał wydane przez Bronze Company, ale po przesłuchaniu na nowego wokalistę Iron Maiden Blaze opuścił Wolfsbane, a w rezultacie kapela zakończyła działalność. Od 2007 roku sporadycznie występowali na kilku festiwalach, a pod koniec roku 2010 ogłosili pracę nad nowym materiałem. Album "Wolfsbane Save the World" ma się ukazać na początku 2012 roku.

Kiedy w 1994 roku Bruce Dickinson opuścił szeregi Iron Maiden, Blaze został wybrany na jego następcę. Z powodu groźnego wypadku motocyklowego prace nad nowym materiałem trwały wiele miesięcy, ale ostatecznie w październiku 1995 roku ukazało się "The X Factor". Trzy lata później wyszedł natomiast krążek "Virtual XI". Obydwa sprzedawały się nieco słabiej niż z Dickinsonem w składzie, ale mimo to dotarły do 8. i 16. miejsca na liście UK Albums Chart. Problemy zdrowotne Blaze'a (związane z wypadkiem, ale także infekcją strun głosowych) i protesty zagorzałych fanów wcześniejszego wokalisty doprowadziły do pokojowego rozstania się Bayleya z "żelazną dziewicą" w 1999 roku.

Po odejściu z legendarnej kapeli wokalista uformował własny zespół nazwany po prostu Blaze. W 2000 wydali pierwszy album - "Silicon Messiah". Kolejny album ("Tenth Dimension") ukazał się dwa lata później, a zaraz po nim na sklepowe półki trafiło wydawnictwo koncertowe - "As Live As It Gets". Skład zespołu zmieniał się niemal co roku, a w końcu zmieniła się także nazwa na Blaze Bayley Band. Pod tym szyldem wokalista wydał kilka kolejnych płyt, w tym DVD "Alive in Poland". Od 2011 roku nazwa została skrócona do samego Blaze Bayley, a muzyk zapowiedział, że odtąd nie będzie działał z regularnym składem, a dobieranymi muzykami (z innym składem występuje w Europie, a z innych w Ameryce Północnej). Obok premierowego materiały Wolfsbane, w 2012 roku ukaże się także nowy krążek pod szyldem Blaze Bayley - "The King of Metal".
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska