ŁAŹNIA 2 2014 - Długi weekend w gdańskich galeriach sztuki współczesnej
Długi weekend w gdańskich galeriach sztuki współczesnej (23.01 – 26.01.2014)
 
Sekwencję wernisaży i spotkań rozpocznie w czwartek (23.01) otwarcie wystawy pod nazwą Pies Pijaka Oskara Dawickiego i Rafała Bujnowskiego. Obydwu artystów, tworzących w odwołaniu do konceptualizmu, zaprezentuje w dwóch bliźniaczych przestrzeniach Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, w jak odmienny sposób mierzą się z rzeczywistością.
 
W piątek 24.01 już wspólnie GGM oraz CSW Łaźnia przedstawią artystyczne działania związane z tematyką Morza Bałtyckiego oraz krajów, które współdzielą jego wody. Na zbiorowej wystawie Po prawdże to piękny sztatek beł międzynarodowa grupa artystów z Niemiec, Polski, Rosji i Szwecji nawiązuje swoimi pracami do zatopienia pod koniec II wojny światowej trzech niemieckich statków transportujących uchodźców: Steubena, Goi i Wilhelma Gustoffa.
 
Po spotkaniu otwierającym tą wystawę w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa nastąpi przejazd autobusem na wernisaż w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie na otwarcie wystawy Trans-Russian Art Project „9000 km”.

Trans-rosyjski projekt „9000 km” opiera się na współpracy kuratorów z narodowych instytucji kulturalnych i edukacyjnych z ośmiu rosyjskich regionów oraz przedstawicieli „rosyjskiej diaspory” w krajach byłego Związku Radzieckiego i na świecie. 9000 kilometrów to odległość od zachodniej do wschodniej granicy Rosji . Te geograficzne kilometry składają się na „jedną piątą powierzchni Ziemi”, które łączą się ze sobą raczej pod względem terytorialno-regionalnym, a nie gospodarczo-politycznym.
 
Projekt „9000” powstał po to, aby pokazać nową artystyczną geografię każdego z tych regionów, przedstawić ich składniki kulturowe, a także zrozumieć wspólny artystyczny „ideogram”, który odpowiadałby współczesnej kondycji „wielkiej ojcowizny” w ujęciu zarówno europejskim, jak i azjatyckim, liberalnym i konserwatywnym, scentralizowanym i prowincjonalnym. 
 
W dwa następne dni odbędą się kolejno spotkania towarzyszące obu wystawom. W sobotę (25.01) w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa Claes-Göran Wetterholm, szwedzki ekspert od wraków w Morzu Bałtyckim, wygłosi prezentację "Ludzka historia Wilhelma Gustloffa".
 
W niedzielę w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na ulicy Jaskółczej pojawi się kurator wystawy Po prawdże to piękny sztatek beł Martin Schibli, tym razem jako bohater spotkania poświęconego Ladonii. Będzie on opowiadał o  projekcie artysty, pełniącego obecnie funkcję sekretarza stanu tego mikropaństwa.
 
Szczegółowy program:
 
24.01.2014
 
Po prawdże to piękny sztatek beł
 
16:00 spotkanie z artystami biorącymi udział w wystawie poświęcone pamięci zbiorowej w sztuce, moderowane przez kuratora wystawy Martina Schibli (spotkanie w języku angielskim)
 
17:30 przejazd autobusem na wernisaż w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Nowym Porcie na wystawę Trans-Russian Art Project „9000 km”.
 
TRANS-RUSSIAN ART PROJECT 9000 km
Gdańsk: 25 stycznia – 16 marca 2014 | Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5
Wernisaż: 24 stycznia 2014, godz. 18.00
Kurator: Evgeny Umansky
Koordynatorzy: Agnieszka Wołodźko, Ignas Kazakevicius
Financial support of the project:
European Union, Lithuania-Poland-Russia ENPI Cross-border Cooperation Programme 2007-2013
 
19:00 przejazd autobusem na wernisaż w 4G w e na wystawę Po prawdże to piękny sztatek beł.
 
więcej informacji: laznia.pl
 
Po prawdże to piękny sztatek beł
 
19:30 wernisaż wystawy w 4G, któremu będzie towarzyszyć performance Anny Steller „Nieubłagane piękno katastrofy” z muzyką na żywo Olo Walickiego. Premiera performance odbyła się na otwarciu Międzynarodowej wystawy „Telling the Baltic” w Blekinge County Museum w Karlskronie (Szwecja).
 
25.01.2014
 
Po prawdże to piękny sztatek beł
 
17.00 "Ludzka historia Wilhelma Gustloffa" - spotkanie z Claes-Göran Wetterholm, szwedzkim ekspertem od wraków w Morzu Bałtyckim
w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa
 
26.01.2014
 
SPOTKANIA I MIKROUTOPIE  Odsłona I: „Ladonia”
 
17:00 Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia , ul. Jaskółcza 1
 
Lars Vilks, Martin Schibli | Kurator: Agnieszka Wołodźko
 
Spotkania i mikroutopie to nowy projekt artystyczno-badawczy realizowany w CSW Łaźnia, będący wynikiem badań nad sztuką partycypacyjną w krajach skandynawskich w latach 1990-2010. Pierwsza odsłona dotyczyć będzie Ladonii – mikropaństwa (1 km2) powołanego w 1996 r. przez szwedzkiego artystę Larsa Vilksa – którego podstawową wartością jest „bezgraniczna wolność”. W czasie spotkania, o Ladonii będą opowiadać: artysta Lars Vilks oraz szwedzki kurator Martin Schibli.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska