ŁAŹNIA 1 2014 - Promocja książki
17.09.2014, godz. 19:00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - NOWY PORT
 
Różne barwy opozycji
"Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia" Krzysztofa Skiby to opowieść o happeningach antysystemowych w czasach PRL-u, kiedy to zbuntowana młodzież chcąc wykiwać służby porządkowe  przebierała się za krasnoludki. Autor barwnie i z humorem opisuje nie tylko boje słynnego ruchu Pomarańczowa Alternatywa (ze szczególnym uwzględnieniem akcji Galerii Działań Maniakalnych z Łodzi, której był liderem), ale także kreśli obyczajowy portret życia studenckiego tamtego okresu i całego swego pokolenia.
 

W książce wydanej przez Narodowe Centrum Kultury znajdziemy nie tylko opisy happeningów z Wrocławia, Łodzi czy Warszawy ośmieszających władze czy obrazki obyczajowe z życia kontestacyjnej młodzieży, ale także pokaźny zbiór fotografii, ulotek, plakatów i ulicznych graffiti z lat 80.  Cennym uzupełnieniem są dokumenty dawnej Służby Bezpieczeństwa takie jak raporty, meldunki i donosy agentów dotyczące działalności Skiby i jego kolegów pozyskane z zasobów archiwalnych IPN. Ta książka to nie tylko cenne źródło wiedzy dla wszystkich miłośników historii, to także przykład na to jak być wolnym w zniewolonym kraju. Pomarańczowej Alternatywie jak mało komu udało się wystawiać do wiatru władze, a także pokazać prawdziwy absurd rzeczywistości życia w PRL.     
 

 
O autorze:
Krzysztof Skiba jest frotmenem, wokalistą i autorem tekstów grupy rockowej Big Cyc, z która występuje od 26 lat. Nagrał z zespołem 17 płyt, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2 mln egz. Wielokrotnie zdobywał z zespołem Złote i Platynowe Płyty. Występował, współtworzył i prowadził wiele programów telewizyjnych takich jak "Lalamido" (TVP 2), Podróże z żartem" (TVP2) Oko na miasto" (Polsat) "Uwaga! Hotel" (Polsat), "Mini Szansa" (TVP 2) "Skibomagiel" (Tele 5) i inne. Przez wiele lat pisywał felietony satyryczne m.in. do Gazety Wyborczej, CKM czy Wprost. Opublikował zbiór felietonów "Skibą w mur" (2006), zbiór opowiadań "Opowiadania podwodne" (2009) oraz wraz z Jarkiem Janiszewskim i Pawłem Konnakiem "Artyści, wariaci, anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie" (2010).  W 2013 roku Krzysztof Skiba za swoją opozycyjną działalność w czasach PRL-u został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem wolności i solidarności.  
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska