ŁAŹNIA 2 2015 - Robert Brylewski
... jeden z ojców chrzestnych polskiego punk rocka, muzyk kultowych formacji Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia, Max i Kelner, Falarek, Szum. Wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Gościnnie występował w zespołach takich jak Deadlock, Świat Czarownic, Immanuel, Marionety. Od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users (ze Świetlickim, Tymańskim, Olterem, Kurtisem i Trzaską), Dyliżans czy Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Tymańskiego).
Jego wczesne dokonania muzyczne z przełomu lat 70. i 80. (Kryzys oraz Brygada Kryzys założona z Tomkiem Lipińskim z Tiltu) stanowią klasykę polskiej muzyki niezależnej. Wiele piosenek z tego okresu jest do dziś coverowanych przez znane zespoły, np. Pidżama Porno, Kazik Na Żywo czy Maleo Reggae Rockers.
Swoim nazwiskiem sygnował dwie płyty z muzyką elektroniczną. Debiut pod tytułem "Warsaw Beat" z 1998 roku zawierał muzykę na pograniczu techno. "Warsaw Beat II" z 2004 to repertuar o wiele bardziej stonowany, często ocierający się o lubianą przez Brylewskiego muzykę dub.
Jest także realizatorem muzycznym oraz właścicielem Gold Rock Studio, które w latach 90. prócz nagrywania zajmowało się także wydawaniem płyt kompaktowych oraz kaset magnetofonowych. Aktualnie wydawnictwo Gold Rock nie istnieje, choć pozostawiło po sobie wiele produkcji.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska