ŁAŹNIA 2 2014 - “Barwa wnętrza” Youngdon Jung
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
 
Współpraca: 
Lila Schally-Kacprzak
Kuba Bielawski
Piotr Rudnicki
 
Podziękowania dla restauracji Perła Bałtyku
 
Barwa wnętrza” to projekt interdyscyplinarny składający się z instalacji, działań o charakterze kreacyjno-dokumentalnym, otwartego studio oraz publikacji. Powstał we współpracy ze 105 uczestnikami projektu, których imiona stanowią integralną część instalacji. Inspiracją stała się gdańska legenda ”Kochanka Dominika” używająca symboliki kolorów odzwierciedlających ludzkie wnętrze. 
Legenda opowiada historię miłosną, która przezwycięży wszystkie przeciwności losu. Gdy jej główna bohaterka Daglesia,  zamieniona w drzewo, łamie się pod naporem wiatrów, jej wnętrze odsłania kolor; „Ziemia zadrżała, gdy Daglezji pękła dusza, Pień rozdarł się i odsłonił tajemnicę. Tą tajemnicą był kolor jego wnętrza. Kolor złocistej miedzi.” 
Odcienie barw odzwierciedlające ludzkie wnętrze stały się punktem wyjścia dla koreańskiego artysty. Zaproszeni do projektu okoliczni mieszkańcy pomalowali swoim indywidualnie wykreowanym kolorem elementy instalacji. Wszystkie 105 części zostało wykorzystanych do zbudowania harmonijnej w kształcie, owalnej konstrukcji. Artysta skupiając się na różnicach będących cechą nas wszystkich, wziął je w ‘złoty nawias’, kreując estetyczną wizję całości. Zamknięta kopuła ukrywa w środku kolory będące odzwierciedleniem ludzkiej osobowości i wnętrza. Kolory te podobnie jak fotografia mogą zaistnieć tylko dzięki najważniejszemu elementowi składowemu, światłu.
Kolejny etap projektu zyskał charakter dokumentalny dzięki serii portretów wykonanej uczestnikom w ich domach. Artysta nie ingerował w fotografowaną przestrzeń poza umieszczeniem w kadrze pomalowanych przez nich trójkątów. Portrety te zostały im następnie przekazane, a wiele z nich znajdzie się w publikacji. 
Praca „Barwa Wnętrza” konsekwentnie nawiązuje do  poprzednich realizacji artysty, w których powracają takie motywy jak indywidualizm versus kolektywizm. W polu jego zainteresowań znajduje się jednostka i jak pisze Roland Barthes nie zaniedbuje zdarzeń peryferyjnych i indywidualnych. Fragment staje się zbiorem wszystkich poprzednich doświadczeń, motywem przewodnim i bohaterem pracy artysty. Podobnie jak Susan Sontag, która zwraca uwagę na formę fragmentu, która „wskazuje na luki, przestrzenie i ciszę pomiędzy zjawiskami.”
Projekt „Barwa Wnętrza” odbył się w ramach pobytu rezydencyjnego artysty Youngdon Junga  będącego częścią  Programu Rezydencji Artystycznych CSW Łaźnia.
 
Projekt otrzymał wsparcie finansowe Arts Coucil Korea
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska