ŁAŹNIA 2 2014/15 - Ruth Le Gear Pobyt badawczy
Ruth Le Gear
Pobyt badawczy: kwiecień / maj
Pobyt realizacyjny: listopad, grudzień
 
Irlandzką artystkę Ruth Le Gear fascynują metody badania zjawisk niefizycznych, a zwłaszcza biologicznej pamięci wody. Jej projekty to wielowymiarowe kompozycje łączące sztukę z badaniami naukowymi oraz metodami niekonwencjonalnymi jak homeopatia. W jednej ze swoich ostatnich realizacji wyhodowała kryształ z ludzkich łez. Aktualne poszukiwania artystki wynikają z pobytu badawczego na Spitsbergenie w 2012 roku gdzie analizowała zjawiska związane z dynamiką wycofujących się lodowców. W swoich artystycznych poszukiwaniach Ruth Le Gear stara się utrwalić procesy życia będące efemeryczne i  niematerialne, trudne do uchwycenia.
 
Podczas swojego pobytu rezydencyjnego artystka kolekcjonuje próbki wody z różnych lokalizacji w Trójmieście. Na przestrzeni kilku tygodni przeprowadziła szereg eksperymentów badawczych i artystycznych odnoszących się do „fizycznej” pamięci wody. Jej skrupulatna i konsekwentna praca zbliżyła się do procesu tworzenia banku danych / biblioteki organizującej szereg informacji  na temat natury wody. Intrygujące wyniki opisują wizualnie energetyczny, estetyczny i emocjonalny obraz zgromadzonej wody. Jej przedstawienia są poetyckie i abstrakcyjne. W ramach swoich poszukiwań artystka nawiązała współpracę z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
 
Ruth Le Gear ukończyła Galway Mayo Institute of Technology w 2007 roku. W swojej pracy wykorzystuje fotografię, dźwięk oraz wideo. W 2009 roku w Galway Arts Centre odbyła się jej wystawa „Water thet Sleeps”.  Partycypowała w wystawach grupowych:  „Crystalline” w  Millennium Court Arts Centre, Portadown (2012), Ev+a (2008), Claremorris Open (2008). Q 2006 roku wzięła udział w 6-miesięcznej rezydencji w Fire Station Artists’ Studios, Dublin. Inne rezydencje: The Arctic Circle (2012); Culturia, Berlin (2012); SIM, Iceland (2012/09); Cill Rialig, Kerry (2011/12); Limerick City Gallery of Art (2008), Tyrone Guthrie (2010).
 
 
 
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska