ŁAŹNIA 1 ŁAŹNIA 2 2015 - Noc Kupały w Nowym Porcie. Od zmierzchu do świtu.
Noc Kupały w Nowym Porcie. Od zmierzchu do świtu.
Kiedy: 19 czerwca, godz. 19:30-1:00
Gdzie: nabrzeże Martwej Wisły w Nowym Porcie ul. Starowiślna
 
Dojazd: przystanek Władysława  IV/ Zajezdnia Nowy Port
• z Gdańska Głównego tramwajem 1, 7, 10
• z Wrzeszcza tramwajem nr 5
• z Żabianki  autobusem 148
• autobusy nocne kierunek Żabianka i Gdańsk Główny N12
 
 
Możemy już powiedzieć „tradycyjnie, jak co roku” spotykamy się w Nowym Porcie na nabrzeżu Martwej Wisły na obchody najkrótszej nocy w roku – Nocy Kupały. Od zmierzchu do świtu będziemy oczekiwać na początek astronomicznego lata plotąc wianki, piekąc przy ognisku, słuchając muzyki i oglądając pokazy filmowe.
 
Noc Kupały to najkrótsza noc w roku. Noc, podczas której wyrażenie „od zmierzchu do świtu” nabiera znaczenia niespotykanego nigdy indziej… Pamiętając o wszystkich wymiarach tej wyjątkowej nocy, dlatego przybyłym nad nadbrzeże Wisły proponujemy euforyczny miks  muzyczno-filmowy. O godz. 19:30 zaczynamy warsztatami plecenia wianków prowadzonych przez duet Na Trawie. Każda chętna i każdy chętny będą mogli upleść kwietny bukiet do ozdobienia skroni. O 21:00 rozpalamy ogień i zapraszamy do wspólnego pieczenia przy ognisku. Amatorom wspólnego gotowania dostarczymy ruszt i drewno. O 21:30 zagra zespół Wovoka. Ich muzyka zabierze nas w trans, podobny do tego w jakie wpadał wielki Indianin, mistyk i twórca "Ghost Dance". Ich styl to mieszanina bluesa z muzyką indian, muzyką psychodeliczną.  Całość zwieńczy plenerowy pokaz filmowy od 22:45. Tradycyjnie nad brzegiem rzeki staną foodtrucki. Zapraszamy do zachłyśnięcia się muzyką, śpiewem i tańcem, szukania kwiatu paproci i wspólnego ocekiwania aż nadejdzie Nowy Dzień.
 
 
Noc Kupały w Nowym Porcie. Od zmierzchu do świtu.
 
19:30 – 21:00 Warsztaty plecenia wianków (Na Trawie)
21:00 – 1:00 Wspólne gotowanie przy ognisku
21.30 – 22:30 Koncert Wovoka
22.45 – 1:00 Plenerowy pokaz filmowy: "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął".
 
 
 
 
 
        
 
 
 
"Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"
2013 | 114’ | Szwecja | reż. Felix Herngren
 
Europejska Akademia Filmowa – nominacja do Nagrody publiczności za najlepszy film europejski.
 
Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego – bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i brawurowo ucieka z ośrodka, inicjując serię zabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów tej osobliwej wycieczki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku.
 

 
 
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska