ŁAŹNIA 2 2015 - Els Viaene Kapsuła czasu
Els Viaene
Kapsuła czasu
Instalacja dźwiękowa 2015
Magnesy ( urządzenie do słuchania), elektromagnesy
 
Pobyt badawczy: Styczeń 2015
Rezydencja artystyczna: Marzec 2015
 
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska, Aleksandra Księżopolska, Marjoleine Maes
 
 
Kula czasu znajduje się na wierzchołku latarni morskiej w gdańskiej dzielnicy Nowy Port. Pierwsze tego typu urządzenie pochodzi z 1876 roku. Służyła ona żeglarzom do skalibrowania okrętowych chronometrów i określenia geograficznego położenia statku, przed wynalezieniem radiowego przekazu czasu. Ten niezwykły system działał dzięki wykorzystaniu elektromagnesów i sygnałów czasu. 
Wynalezienie kuli czasu poprzedza długa historia. Kapsuła czasu to instalacja dźwiękowa, która przywodzi na myśl inne światy, dawne czasy, pełne morze i dalekie podróże odbywane przy pomocy papierowej mapy i kulistego magnesu.
 
Prace Els Viaene opierają się na wykorzystaniu dźwięków ukrytych w otaczającym nas krajobrazie, jego naturalnym rytmie i fakturze. Performansy, utwory i instalacje zabierają słuchaczy w podróż po wyobrażonych i symbiotycznych światach. Els Viane tworzy nowe przestrzenie w obrębie tych już istniejących. Artystka celowo  podkreśla lub rezygnuje z ich fizycznych granic. Często bawi się relacją pomiędzy zmysłem wzroku i słuchu, naszą percepcją, postrzeganiem tego, co widzialne i słyszalne.
 
Praca Kapsuła czasu została zrealizowana w ramach projektu Tymczasem … miasto.
 
Rezydencja artystyczna Els Viaene odbywa się ramach Tygodnia Flamandzkiego 2015.
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska