ŁAŹNIA 1 2015 - Wpływy
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk DOLNE MIASTO
Wystawa z cyklu Cities on the Edge
 
Wernisaż 4 grudnia 2015, godz. 18
Wystawa trwa do 31 stycznia 2016
 
Kurator: Rodolfo Andaur
Artyści: Alejandra Alarcón (BO), Bernardita Bennett (CL), Julio González (BO), Rafael Guendelman (CL), Karlo Andrei Ibarra (PR), Jo Muñoz (CL), Fernando Ossandón (CL), Nicholas Petrus (BR).
 
W ostatnich latach obrazy audiowizualne prezentowane w ramach programów wystawienniczych przyzwyczaiły nas do analiz procesów, opowiadań i trans-kulturowych doświadczeń, nie powiązanych z naszą codziennością, a często definiowanych jako egzotyczne i unikalne. Zakładając zatem, że nie są one częścią życiowej rutyny, czy też lokalnego krajobrazu, mamy tendencję do postrzegania ich z  pewną dozą podejrzliwości.
Nasza niechęć do rewizji pewnych treści może być wynikiem wpływów instrukcji edukacyjnych, które otrzymaliśmy w ramach akceptowalnych norm społecznych oraz struktury językowej, w ramach której współdziałamy.
 
Ale co się stanie, gdy obraz zaprzecza temu, co inne już z góry przekazały nam na temat miejsc, ras i symboli?
Wydaje się, że jak na ironię, większą wagę przykładamy do gdybania na temat pewnych cech kulturowych. Zapewniają nam one zrozumienie, jednak w codziennym życiu przejawiamy tendencje do ich całkowitej ignorancji. Nadal  trudno jest nam zaakceptować wpływy, które współtworzą naszą narodowość, patriotyzm, religijność 
i poglądy polityczne.
 
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace wideo artystów z Ameryki Łacińskiej. Łączyć je będzie pytanie, jaki wpływ ma na nas inna kultura, gesty, miejsca dla niej charakterystyczne? Czy służy jedynie do zbudowania naszej odrębnej tożsamości? Wystawa składać się będzie z prac wideo, prezentujących gesty na pozór błahe – obcinanie warkoczy, pocałunek, próby zaśpiewania amerykańskiego hymnu na ulicach Portoryko. Prace te intensyfikują wydarzenia terytorialne i polityczne, jednakże obrazy prezentowane w ramach wystawy mają także siłę zmuszenia nas do ponownej analizy wpływów obcej/bliskiej nam kultury. Prace poprzez ukazanie heterogeniczności społeczeństw problematyzują i definiują na nowo obraz kraju i narodu. Artyści zaproszeni do wzięcia udziału w wystawie prezentują swoje wyobrażenia na temat regionu, terytorium i państwa, z którego pochodzą. Celem wystawy jest przyjrzenie się wpływom tworzącym obraz Ameryki Łacińskiej. 
 
Wystawa “Wpływy” to kolejna prezentacja w ramach cyklu “Cities on the Edge”,  
w którym zaprezentowane zostały m.in.: prace  artystów z Kuby, Kolumbii, Iranu. 
Cykl ma na celu analizę sztuki obszarów na krawędzi – poza granicami naszych zainteresowań, kojarzonymi bardziej z konfliktami niż sztuką. Wystawy są próbą innego spojrzenia, wyjścia poza stereotypowe, europocentryczne postrzeganie regionu poprzez pryzmat turystycznej pocztówki, bądź telewizyjnego newsa. Wspólnym mianownikiem prac prezentowanych w ramach cyklu jest kondycja współczesnego homo politicus, człowieka uwikłanego w politykę.
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska