ŁAŹNIA 1 2015 - Tomás Tello / Steve Kaspar & Nataša Grujović
Tomás Tello / Steve Kaspar & Nataša Grujović
 
Sobota 5.12.2015, godz. 19:00
CSW Łaźnia 1, Gdańsk, Jaskółcza 1
Wstęp wolny.

Kurator: Michał Porwet
 
Projekt dofinansowany ze środków FONDS CULTUREL NATIONAL – Luxembourg
 
Tomàs Tello (1981, Peru / Luksemburg). Zainteresował się muzyką  w Limie, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej dla dzieci (El Cocolido). Studiował harmonię i kompozycję u Jorge Madueño i gitarę u Andrés Prado. Od 2001 do 2002 roku mieszkał w Barcelonie i uczestniczył w "Taller de Musics". Po powrocie do Limy studiował tradycyjną peruwiańską gitarę u Gustavo Urbina. Od 2004 do 2006 roku mieszkał w Buenos Aires. Tam studiował technikę Alexander u Jessiki Nardelli i gitarę elektryczną u Fernando Kabusacki. Od roku 2006 do 2009 roku mieszkał ponownie w Limie i był bardzo aktywny w lokalnym środowisku muzycznym. Założył duet "Shaolines del Amor" z Raúl Jardín i zagrał wiele koncertów w Peru i Chile. Rezyduje w Luksemburgu od 2009 roku i współpracuje z choregraf Yuko Kominami, uczy gitary i muzyki, prowadzi wytwórnię Andesground i występuje jako solista lub w duecie ET z Elisabeth Flunger. Ostatnio zorganizował i był kuratorem festiwalu muzyki eksperymentalnej "Ooh" w Luksemburgu i uczestniczył w projekcie nad badaniem dźwięku "Sonic Melting"  w Quelccaya Glaciar w Cusco (Peru).
 
Jego twórczość jest głęboko inspirowana przez starożytnych formy muzyczne i dźwięki otoczenia. Interesuje się również możliwościami w jakich muzyk może się mnożyć. Aby osiągnąć tą wielość używa urozmaiconych ustawień instrumentów, które obejmują samodzielnie skonstruowaną elektronikę, walkmany używane do tworzenia intereferencji, gitary, samplery, głos, flety, dzwonki, itp. Jego intencją jest wyrazić tęsknotę za kontemplacją, cierpliwością oraz ustanowienie bliskiego, ciepłego i owocnego związku z dźwiękami, które są nas otaczają.
 
 
_____________________________________________________________________________
 
 
Steve Kaspar (1952, Luksemburg). Brał udział i studiował w Teatrze Muzycznym "Nouveau" ("Musikhochschule" w Kolonii) pod kierunkiem Mauricio Kagela i odkrył również bardzo silne powinowactwo z muzyką elektroakustyczną i elektroniczną. W latach 1989 i 1996 roku poświęcił swój czas cyklom rysunków i poezji dźwiękowej. Od tamtej pory preferuje instalacje video lub audio-wideo, a przede wszystkim komponowanie, występy i koncerty, które lokują się gdzieś pomiędzy hałasem, surową sztuką i subtelnym dźwiękowym wystrojem penetrującym tajemniczą, enigmatyczną i samozaprzeczającą się domeną "nieopisanego". Jego prace są prezentowane i wykonywane dość regularnie w Luksemburgu, Belgii i w wielu dalszym zakątkach. Należy odnotować jego współpracę z japońskim tancerzem Yuko Kominami (One's Voices), tancerzką i choreografem Sylvią Camardą (How Do They Know...), zespołem muzycznym United Instruments of Lucilin (Isa - The Reply), awangardowym trębaczem Herbem Robertsonem (Sympathy...alive), plastykami Gastem Bouschet / Nadine Hilbertand, wiolonczelistą Andre Mergenthaler (Cave of Light) ... Ostatnio działa w duecie z akordeonistką Nataša Grujović.
Jego dyskografia obejmuje limitowany boks CD "Soundfields", koprodukcję między wydawnictwem La Lettre volée i wytwórnią Sub Rosa (Bruksela / subrosa.net).
 
 
 
Nataša Grujović (1978, Jugosławia / Luksemburg). Studiowała akordeon i muzykę kameralną w Akademii Muzycznej w Trossingen u prof Hugo Notha, i, jako stypendystka fundacji Badenii-Wirtembergii, w Conservatorio Superior de Música de Madrid. Współpracowała z kompozytorem / artystą multimedialnym Pierrem Redonem i takimi kompozytorami jak Uroš Rojko, Claude Lenners, Camille Kerger i Elisabeth Naske.
Od 2009 roku mieszka w Luksemburgu, gdzie gra z Luxembourg Sinfonietta i jako muzyk gościnny z zespołem the Ensemble United Instruments of Lucilin, współpracuje z EME Fondation of Philharmonie Luxemburg i z kilku projektami teatralnymi, między innymi z Kasemattentheatre (Luxembourg) i Compagnie Bodecker & Neander (Berlin). Jako solista oraz w różnych składach kameralnych grała w zachodniej i wschodniej Europie, Chinach and Kanadzie, np na "Off-Festival" w ramach Donaueschinger Musiktage, podczas "Hommage à Franz Liszt" w Casino-Luksemburg i na Biennale w Wenecji w 2013.
W ostatnim projekcie działa w duecie ze Stevem Kasparem.
 
 
 
 
 
Foto: Tomás Tello: Andrés Lejona / Steve Kaspar & Nataša Grujović: z archiwum artystów
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska