12.01 - 13.01.2019
ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto

Kalendarze japońskie

12.01.2019 godziny 12.00-16.00
13.01.2019 godziny 11.00-17.00

bezpłatne
Nazwiska prowadzących: Oficyna Peryferie oraz X-PRESS wydawnictwo eksperymentalne
Kategoria wiekowa: dla dorosłych
Zapisy: brak wolnych miejsc

Warsztaty rozpoczniemy w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA przy ul. Jaskółczej 1 o godzinie 12.00, a następnie przeniesiemy się do siedziby Wydawnictwa Eksperymentalnego przy ul. Żabi Kruk 14.

 

Celem dwudniowych warsztatów będzie kolektywne stworzenie japońskiego kalendarza zawierającego 12 kart graficznych drukowanych na Riso.

 

Uczestnicy warsztatów na początku zajęć obejrzą wystawę japońskiej sztuki awangardowej prezentowaną w CSW ŁAŹNIA 1 "Fluorescent Chrysanthemum Remembered". Następnie wspólnie z prowadzącymi uczetsnicy przeniosą się do siedziby wydawnictwa eksperymentalnego X-PRESS, gdzie zapoznają się z charakterystyką kalendarza japońskiego i techniką risografii oraz samodzielnie wykonają inspirowaną wystawą grafikę, która wejdzie w skład kalendarza.

 

Risografia to wynaleziona w Japonii w latach ’80 XX wieku technologia druku średnionakładowego. Polega ona na bardzo szybkim powielaniu kolejnych kopii za pomocą matrycy z wyciętym wzorem. Technika jest hybrydą kserokopiarki i sitodruku. Technologia ta nigdy nie weszła do użycia na masową skalę, ale w latach 2000. została odkryta na nowo przez artystów i małych niezależnych wydawców. Jest ceniona ze względu na specyficzny charakter wydruków oraz możliwość powielenia dużej liczby odbitek w krótkim czasie. 

 

+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła