04.05 - 17.08.2018
ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port

Kreatywne Lato w Nowym Porcie

Kreatywne lato 2018 w Nowym Porcie - wakacyjne warsztaty artystyczne dla dzieci

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5

Kreatywne lato 2018 w Nowym Porcie - wakacyjne warsztaty artystyczne dla dzieci

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5

Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy, które od 7.05.2018 przyjmuje Basia Secke basia.secke@gmail.com, tel. 503 010 213

Warsztaty odbywają się w trybie tygodniowym - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00.

 


Termin

Warsztaty - Nowy Port

25-29.06.2018

„Spektakl w 20 godzin, czas start!”


W czasie warsztatów powstanie krótki autorski spektakl teatralny, w którym głównymi bohaterami będą wykonane przez dzieci lalki-kukiełki. W spektaklu wykorzystane zostaną elementy dialogu, ruchu, muzyki i scenografii. Spektakl powstanie we wspólnym procesie twórczym, w oparciu o indywidualne cechy i zdolności uczestników warsztatów. Nie zabraknie jednak również improwizacji. Każdy z uczestników będzie mógł dać upust swojej wyobraźni i sprawić, aby jego pomysł znalazł realny efekt w przedstawieniu. Uczestnicy warsztatów podczas tworzenia spektaklu spróbują odnaleźć odpowiednie środki wyrazu artystycznego oparte na współczesnych technologiach np. smartfony, ledy, współczesna muzyka. Twórcze działania pozwolą dzieciom odkryć w sobie, być może, nieznane dotąd pokłady zdolności i zachęcą je do dalszej aktywności artystycznej.


Prowadzący: Nikos Kotowicz

 

02-06.07.2018

„Małe Laboratorium Filmu Eksperymentalnego”


Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyli film w formie opowiadania własnej historii na takie tematy jak: Czym jest dla nich ich rodzinne miasto? Jakie wiążą się z nim uczucia? Czy można wykreować przestrzeń miasta, korzystając z indywidualnych doświadczeń? Czy można ująć otaczającą ich przestrzeń w ramkę? Ostatnim elementem, zamykającym pracę nad filmem będzie rejestracja dźwięków i ścieżki lektorskiej. Uczestnicy poznają przy tym proste sposoby na zbudowanie nieprofesjonalnego studia dźwiękowego, w którym na moment staną się lektorami.


Prowadzący: Tomasz Solich

09-13.07.2018

„Domki Wdzięczności”


Pięć dni doświadczeń, podczas których na warsztatach znajdą elementy arteterapii, warsztatu malarskiego i rysunkowego, budowanie instalacji artystycznej oraz zabawa muzyką i dźwiękiem. Uczestnicy zostaną zaproszeni do poszukiwania swojej dziecięcej przestrzeni bezpieczeństwa. Wspólnie będą odkrywać, jak dostrzegać pozytywy i czerpać radość z otaczającej ich rzeczywistości co umożliwi im zastosowanie różnorodnych metod pracy: oglądowa, słowna, czynna – pogadanka, wykład, prezentacja, trening wyobrażeniowy, działania plastyczne, ruchowe i muzyczne. Warsztaty pozwolą uczestnikom na zdobycie umiejętności wyrażania swoich emocji w formie wyrazu artystycznego, naukę ekspresji przez szeroko rozumianą twórczość, budowanie adekwatnego poczucia własnej wartości i pozytywne spojrzenie na siebie oraz swoje otoczenie, a także rozbudzenie i rozwój swoich pasji i talentów.


Prowadzący: Dorota Hajduk i Franciszek Hajduk

16-20.07.2018

„Klechdy domowe i sztuka współczesna”


Motywem przewodnim warsztatów będą wybrane legendy polskie oraz klechdy domowe, dzięki czemu uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z odchodzącymi w zapomnienie formami uwieczniania rzeczywistości. Dawne baśnie polskie pozwolą uczestnikom nie tylko zdobyć wiedzę dotyczącą wczesnego okresu kultury polskiej, ale będą one również stanowiły podstawę do eksperymentowania z rozmaitymi formami sztuki współczesnej i tworzenia własnych kompozycji przy użyciu nowych mediów, fotografii analogowej i sztuk plastycznych, takich jak asamblaż, instalacja artystyczna oraz kompozycja przestrzenna. Warsztaty prowadzone w atmosferze zabawy ułatwią dzieciom swobodną ekspresję twórczą.


Prowadzacy: Natalia Wiśniewska i Robert Sęk

23-27.07.2018

„Sekrety natury”


Celem warsztatów jest uwrażliwienie dzieci na wartości natury i przyrody oraz zwrócenie uwagi na możliwości wspierania natury poprzez twórcze rozwiązywanie problemów. Podczas warsztatów wybierzemy się w pełną niespodzianek leśną przygodę. Każdy dzień ukaże nam różne oblicza natury. Dowiemy się, jak ludzie na całym świecie obchodzą Dzień Natury, Lasu czy Ziemi. Zastanowimy się na tym, czym dla nas jest ekologia i jak szanować naturę. Naszej uwadze nie umkną także artyści wykorzystujący las jako inspirację, a jego dary jako rekwizyty czy przedmioty swoich prac. Nauczymy się, jak dbać o las oraz dowiemy się, jak przetrwać w lesie - jak bezpiecznie i w zgodzie z naturą rozpalić ognisko, a także jak zbudować schronienie. Rozpoznamy skarby lasu i używając ich jako składników przygotujemy posiłek. Wraz z małymi artystami stworzymy okazały kolaż z zebranych darów natury, posadzimy drzewa, aby symbolicznie oddać hołd naturze. Cykl spotkań zakończymy leśną grą terenową, podczas której uczestnicy poznają moc i sekrety natury.

Prowadzący: Agnieszka Krutysz, Filip Kisiel

30.07-03.08.2018

„Ceramikon”


Warsztaty ceramiczne „Ceramikon” mają za zadanie zachęcenie dzieci do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu znaczenia sztuki, w rozwoju osobistym i w budowaniu kulturowej tożsamości oraz przekazanie im nowych artystycznych umiejętności poprzez stymulowanie naturalnej kreatywności w czasie twórczej zabawy rzeźbiarskiej. Dzięki możliwości pracy w trzech wymiarach dzieci rozwiną swoją wyobraźnię przestrzenną. Przy wykorzystaniu innowacyjnych form pracy zaprosimy uczestników warsztatów do interaktywnych zabaw i spacerów edukacyjnych, a multimedialne prezentacje oraz formy animowane będą dla nich inspiracją do stworzenia własnych dzieł z ceramiki. W oparciu o metody warsztatowe dzieci będą tworzyły ceramiczne medale, herby, emblematy inspirowane symbolami związanymi z tradycją narodową.


Prowadzący: Magdalena Kołodziej Olszewska

06-10.08.2018

„Cool-fabulacja... czyli Poszukiwacze nowych wyobrażeń”


Warsztat ma charakter gry fabularnej. Każdego dnia scenariusz gry zorientowany będzie na inny cel edukacyjny o charakterze plastyczno-teatralnym. W pierwszej fazie warsztatów, uczestnicy konstruować będą dla siebie fikcyjne postaci (w nomenklaturze gier fabularnych nazywane awatarami). Dzieci będą miały zatem okazję do twórczej interpretacji siebie i nieskrępowanej analizy otaczającego świata. Następnie, pod postacią stworzonych awatarów, uczestnicy będą podejmować fantastyczne wyzwania i zagadki oferowane przez wcześniej przygotowany scenariusz gry. Fikcyjny świat scenariusza będzie prowokował dzieci do serii twórczych interakcji zarówno ze sobą, jak i światem zewnętrznym (budynki i okolice CSW ŁAŹNIA). Pod pozorem wypraw na księżyc, ratowania świata przed niebezpieczeństwem, czy też poszukiwania skarbu, dzieci będą miały szansę odkryć wiele sposobów obserwowania i opowiadania o rzeczywistości. Rozwiną swój potencjał interpretacyjny, nabędą umiejętności twórczej ekspresji i skutecznej współpracy w grupie. Kolejne dni warsztatów będą kłaść nacisk na różne środki wyrazu artystycznego, takie jak komiks, fotografia, pantomima i film.


Prowadzący: Julia Kul

13-17.08.2018

„Mały przewodnik”


Celem warsztatów jest rozbudzenie ciekawości świata i uważności, rozwijanie umiejętności zbierania informacji, stawiania pytań oraz krytycznego myślenia, a także aktywizacja i rozwijanie plastycznych zdolności młodych uczestników. W czasie warsztatów każdego dnia uczestnicy będą odwiedzać jedno miejsce zlokalizowane w dzielnicy. Wśród nich pojawią się ośrodki kultury, zabytki i siedziby lokalnych firm. Zadaniem uczestników będzie zebranie jak największej ilości informacji na temat zwiedzanego miejsca. Uczestnicy będą oceniać obiekty pod względem estetycznym czy użyteczności społecznej oraz samej atrakcyjności dla odwiedzających. Powstaną krótkie recenzje i ilustracje widziane oczami najmłodszych. Prace te zostaną zebrane i wydane w postaci „Małego przewodnika po Dolnym Mieście i Nowym Porcie”.

Prowadzący: Michalina Domoń


Warsztaty realizowane w ramach projektu Centrum Kreatywności. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
+ Więcej
Zobacz także
X
Zaloguj się
Nie pamiętam hasła