ŁAŹNIA 1 2013 - FILM: HISTORIA, TEORIA, JĘZYK
Kiedy: wtorki, 05.03 - 28.05 o godz. 10.00
Gdzie: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto
 
Cykl wykładów i warsztatów skoncentrowanych wokół konkretnych zagadnień z historii oraz teorii kina. Uczestnicy prześledzą historię wynalazków, które doprowadziły do powstania kina. Przyjrzą się fotografii, a także pierwszym ruchomym obrazom, poznają zasadę działania kinematografu. Po teorii przystąpią do praktyki i skonstruują zabawki optyczne jak taumatrop, zoetrop, flipbook. Na innych warsztatach przyjrzą się roli muzyki w filmie niemym, poznają sposoby udźwiękawiania filmów, dowiedzą się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu filmowego. Nie obca pozostanie im również historia kina grozy, science-fiction, komedii oraz sama sztuki filmowej i warsztat filmowców. / Warsztaty są bezpłatne. Dla zorganizowanych grup szkolnych. / Obowiązują zapisy: Aleksandra Mrozowska / tel. +48 58 305 40 50 / e-mail. a.mrozowska@laznia.pl
 
1. Jak powstało kino

szkoła podstawowa (klasy 4-6), gimnazjum

Historia wynalazków, które doprowadziły do powstania kina. Przyjrzymy się fotografii, a także pierwszym ruchomym obrazom. Poznamy zasadę działania kinematografu. Zaprezentujemy, jak zmieniały się nośniki filmowe i sposoby wyświetlania filmów na przestrzeni dziesięcioleci. Przeniesiemy się do czasów początków kina – zobaczymy, jak wyglądały pierwsze filmy i kim byli ich twórcy (bracia Lumière, Georges Méliès).


2. Śmiechu warte – pierwsze komedie

szkoła podstawowa (klasy 4-6)

Z czego śmiali się filmowi widzowie dawno temu? Zaprezentujemy fragmenty wczesnych filmów komediowych i poznamy gwiazdy filmowe, które niegdyś doprowadzały publiczność do wybuchów śmiechu (Charlie Chaplin, Buster Keaton, Harold Lloyd, Stan Laurel i Oliver Hardy). Przyjrzymy się grze aktorskiej, choreografii, a także porównamy klasyczne obrazy ze współczesnymi filmami.


3. Kino nieme pełne dźwięków

szkoła podstawowa (klasy 4-6)

Zajęcia muzyczne, podczas których przyjrzymy się roli muzyki w filmie niemym. Poznamy sposoby udźwiękawiania filmów, dowiemy się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu filmowego. Wspólnie dokonamy analizy fragmentów klasycznych filmów niemych z oryginalną ścieżką dźwiękową, jak również z jej współczesnymi interpretacjami. Na koniec sami zabawimy się w taperów – korzystając z instrumentów akustycznych, elektronicznych oraz przedmiotów codziennego użytku wspólnie stworzymy i zarejestrujemy ścieżkę dźwiękową do wybranych fragmentów filmów niemych.


4. Kino grozy
gimnazjum, szkoła średnia

Co straszyło i nadal straszy kinową widownię? Zjawiska kulturowe, które inspirowały twórców pierwszych horrorów (romantyzm, powieść gotycka). Fragmenty wczesnych filmów grozy, ich bohaterowie. Rozwój gatunku na tle przemian społecznych i obyczajowych XX w.: niemiecki ekspresjonizm, kino potworów, nowy film grozy, horror cielesny. Analiza i zestawienie ze współczesnymi produkcjami filmowymi schematów fabularnych, popularnych motywów, środków wyrazu, atmosfery, gry aktorskiej.


5. Nie z tej ziemi – kino science-fiction

gimnazjum, szkoła średnia

Literackie pierwowzory filmów science-fiction (H. G. Wells). Cechy charakterystyczne gatunku (schemat fabularny, bohaterowie, popularne motywy). Historia i rozwój gatunku: science-fiction jako odzwierciedlenie społecznych marzeń i lęków (od „Podróży na księżyc” przez „Metropolis” po katastroficzne nastroje filmów z lat 50. W stronę pastiszu – kino nowej przygody. Inne spojrzenie na gatunek („Łowca androidów”, „2001: Odyseja kosmiczna”).


6. Czy kino jest sztuką?

szkoła średnia

Wybrane zagadnienia z historii myśli filmowej. Kreacja i reprodukcja świata przedstawionego w dziele filmowym. Kino autorskie i kino gatunków. Z czego składa się film. Czas, przestrzeń, narracja, montaż, głębia ostrości, bohaterowie, schemat fabularny. Filmowy autotematyzm.

 

Koncepcja warsztatów i prowadzenie: Tomasz Garstkowiak – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (filmoznawstwo); animator kultury, wykładowca, muzyk. Od 2005 roku koordynator Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kurort” w Sopocie. Organizator ponad 350 seansów klasycznych i wartościowych artystycznie dokonań kina polskiego i światowego w kinie Polonia oraz w sopockim Multikinie. Autor wielu prelekcji filmowych dotyczących kina polskiego i światowego. Koordynator ds. organizacyjnych przy festiwalu Sopot Film Festival. Od 2007 roku autor i prowadzący zajęcia warsztatowe z historii i teorii kina dla uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania w ramach projektów edukacyjnych trójmiejskich instytucji kulturalnych (m.in. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, CSW Łaźnia).
 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska