ŁAŹNIA 1 2011 - MAPA WSPOMNIEŃ I NOWE ODKRYCIA Warsztaty artystyczne z Sarah Marsh

12-18 LISTOPADA 2011

Przestrzeń galeryjna CSW Łaźnia

Sarah Marsh, artystka realizującą działania edukacyjne m.in. w Manchester Art Gallery i Peoples History Museum w Manchesterze, najpierw odwiedziła Gdańsk w lipcu 2011, żeby poznać kulturę, lokalne środowisko i jego potrzeby oraz przeprowadziła tygodniowe warsztaty plastyczne z dziećmi z Dolnego Miasta.
Druga seria tygodniowych warsztatów odbędzie się w CSW Łaźnia, podczas wystawy Gilberta & George’a. Artystka zaproponuje działania warsztatowe w przestrzeni galerii ściśle nawiązujące do twórczości Gilberta & George’a i brytyjskich artystów współczesnych – skupiające się na eksplorowaniu najbliższego otoczenia i eksperymentowaniu z czasoprzestrzenią. Eksploracji zostanie poddana sama galeria – posłuży jako źródło inspiracji, a materiały, obiekty znalezione w jej zakamarkach zostaną wykorzystane do stworzenia dzieła sztuki. Do udziału w warsztatach będą zapraszane osoby zwiedzające wystawę. Będzie to dla nich możliwość spontanicznego włączenia się do akcji artystycznej, przełamania barier i przeskoku z pozycji odbiorcy sztuki na drugą stronę – aktywnego twórcy. Artystce zależy jednocześnie na prostocie wykorzystywanych materiałów, może nawet na ograniczeniu tylko do jednego surowca – przez co uczestnicywarsztatów będą jeszcze mocniej sprowokowani do zmiany stereotypowego myślenia. Tak jak dla Glberta & George’a najważniejsze są przekaz i treść, a nie forma, tak też Sarah Marsh postara się wykorzystać to podejście jako podstawę koncepcyjną dla warsztatów realizowanych w Gdańsku.


Warsztaty z Sarah Marsh w Gdańsku, lipiec 2011 Sarah Marsh

 

Sarah Marsh inspiruje sposób działania Gilberta & George’a. Postrzega ich pracę jako studium „struktur życia”, skupiające się na znaczeniach, przemyśleniach i uczuciach. Dotykają kwestii śmierci, nadziei, życia, strachu, religii, seksu i pochodzenia. Tolerancja jest dla nich wyznacznikiem mądrością życiowej  Pośród tych wszystkich tematów, które podejmują, centralnym punktem jest zawsze jednostka. Gilbert & George sami są dziełem sztuki i Sarah Marsh chce, żeby uczestnicy jej warsztatów także stali się sztuką.

Sarah Marsh będzie też kontynuować zajęcia plastyczne z dziećmi z Dolnego Miasta, z którymi pracowała w lipcu 2011. 

http://www.evelynarts.co.uk
Warsztaty z Sarah Marsh w Gdańsku, lipiec 2011 Sarah MarshUwaga! jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w warsztatach przynieś proszę drobną rzecz, która ma dla Ciebie wymiar sentymentalny; jest odbiciem „struktur życiowych": śmierci, nadziei, życia, strachu, religii, płci, rasy. (idee Gilberta & George’a). Rzeczy te posłużą do stworzenia „książki”,  zbudowanej na osobistych skojarzeniach. Może to być coś znalezionego, choćby np. kapsel od butelki, który zostanie załączony do "książki".


 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska