ŁAŹNIA 2 2012 - POD LUPĄ WYOBRAŹNI

5 lipca 2012 - 31 grudnia 2012

miejsce:  CSW Łaźnia 2 Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5

bilety: wstęp wol

Projekt "Pod lupą wyobraźni" to cykl warsztatów:  plastycznych, fotograficznych, muzycznych, literackich, rękodzielniczych i światopoglądowych przygotowanych z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy zajęć pod okiem polskich i zagranicznych artystów będą szukali swoich własnych inspiracji artystycznych, rozwijali zdolności, uczyli się współpracy, dzielili własnymi doświadczeniami. Warsztaty będą promowały aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym w oparciu o prawa człowieka.

W ramach warsztatów będzie można własnoręcznie zbudować instrument muzyczny i na nim zagrać, sfotografować rodzinę bliską i daleką oraz przygotować własną mapę najciekawszych miejsc w Nowym Porcie i podarować ją turystom oraz innym mieszkańcom Gdańska. Mistrzynie rękodzieła będą miały okazję podzielić się swoim kunsztem z młodszymi mieszkankami dzielnicy, a poszukiwacze muzycznych wrażeń i bywalcy nowoporckich podwórek poszukają ukrytych dźwięków by stworzyć z nich muzyczny poemat.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Obowiązują na nie jednak rezerwacje.

Warsztaty zwieńczy wystawa fotografii Piotra Połoczańskiego, dokumentująca działania CSW Łaźnia 2 na terenie Nowego Portu, życie dzielnicy oraz jej mieszkańców.Program warsztatów:


1.WARSZTATY FOTOGRAFII ANALOGOWEJ

"No Fear"

8 - 10 sierpnia 2012, godz.10.00 - 13.00

Miejsce: Zaplecze w Latarni Morskiej, ul. Przemysłowa 6, Gdańsk Nowy Port

Prowadzenie: Maria Dembek, Robin McAulay

Współpraca: Fundacja Nasza Przestrzeń

Warsztat porusza trudny temat lęku i próbuje zachęcić uczestników do znalezienia odpowiedzi na pytania czy i jak można żyć wolnym od uczucia strachu. Aparat fotograficzny posłuży, jako narzędzie do zobrazowania, oswojenia i nazwania różnych swoich lęków, bez względu na to, co jest ich przyczyną. Do swojej dyspozycji młodzież będzie miała analogowe aparaty z czarno-białym filmem.


"Kroniki Rodzinne"

5 - 7 lipca 2012, godz. 10.00 - 13.00

 

Miejsce: Zaplecze Centrum Interwencji Kryzysowej, Plac Księdza Prałata Gustkowicza 13, Gdańsk Nowy Port

Prowadzenie: Maria Dembek, Robin McAulay

Grupa wiekowa: 2 grupy (7 - 12 lat, 13 - 18 lat)

 

Warsztaty, podczas których uczestnicy sportretują swoją rodzinę przy użyciu jednorazowych aparatów fotograficznych. Projekt zakłada prezentację i dyskusję na temat reportażu i fotografii rodzinnej, pracę w terenie, obróbkę materiałów i pokaz wybranych fotografii w formie slajdów.

 

2.WARSZTATY "Moja Dzielnica"

10 - 14 lipca 2012, godz. 10.00 - 13.00

 

Miejsce: Zaplecze Centrum Interwencji Kryzysowej, Plac Księdza Prałata Gustkowicza 13, Gdańsk Nowy Port

Prowadzenie: Maria Dembek, Robert Dukowski / Fundacja Nasza Przestrzeń

Grupa wiekowa: młodzież od 16 lat wraz z krewnymi(młodzież + dorośli)

 

Zadaniem uczestników warsztatów będzie stworzenie mapy dzielnicy Nowy Port z propozycją szlaków turystycznych uwzględniających miejsca ważne, ciekawe i unikalne dla twórców. Mapy uzupełnione przewodnikiem turystycznym zostaną wyeksponowane w centrum dzielnicy i udostępnione w wersji kieszonkowej dla turystów. Zachęcamy do udziału i zaangażowania w tworzenie subiektywnej mapy dzielnicy całe rodziny.

 

3.WARSZTATY PLASTYCZNO-LITERACKIE "Marzenia Duże i Małe"

25 - 27 lipca 2012, godz. 10.00 - 12.15

 

Miejsce: Przedszkole nr.23, Ul. Wolności 26, Gdańsk Nowy Port

Prowadzenie: Aleksandra i Łukasz Wiese

Współpraca: Fundacja Nasza Przestrzeń i Wydawnictwo TAKO

Grupa wiekowa: dzieci w wieku 3 - 7 lat (mile widziani rodzice i dziadkowie lub przyszywane ciotki i wujkowie)

 

Warsztaty wspierają rozwój i wyobraźnię dziecka, zachęcając ich zarówno do eksperymentowania, jak i poszukiwań twórczych. Dzieci zapoznają się z techniką animacji. Poprzez pracę z dźwiękiem i obrazem stworzą scenografię do filmów i teatru. Podczas trzydniowych działań warsztatowych odbędą się następujące warsztaty: My ludzie chcemy żyć w pokoju (z książką "Wojna liczb" J. Dariéna), Mam prawo być sobą, (z książką "Maska lwa" M. del Mazo ), Marzenia duże i małe (z książką "Wielka podróż" A. Castagnoli).

 

4.WARSZTATY MUZYCZNE "Hati - Interwencja, Interakcja, Integracja"

30 lipca - 3 sierpnia 2012, godz. 11.00 - 15.00

 

Miejsce: Plac Gustkowicza, Gdańsk Nowy Port

Prowadzenie: HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki), Fundacja Nasza Przestrzeń / Robert Dukowski

Grupa wiekowa: od 12 lat - młodzież i dorośli

 

Program warsztatów składa się z wprowadzenia teoretycznego na temat muzyki i recyklingu, idiofonów metalowych i innych instrumentów perkusyjnych. W trakcie warsztatów uczestnicy będą poznawać fenomeny brzmieniowe i zasady pracy z rytmem i ciszą, a także eksperymentować z dźwiękiem i nasłuchiwać odgłosów miasta/otoczenia. Przede wszystkim jednak będą szukać obiektów, które mogą posłużyć, jako instrumenty, przygotowywać te instrumenty do gry i uczyć się na nich grać.

 

5.WARSZTATY "Narysuj Godność"- warsztaty edukacyjne dotyczące problematyki Praw Człowieka

wrzesień - grudzień 2012, czas trwania: 3 godz.

 

Miejsce warsztatu: Zajęcia odbywać się będą w szkołach, które zgłoszą chęć udziału w warsztatach (gimnazjum, liceum)

Prowadzenie: Marcin Bildziuk Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, Fundacja Nasza Przestrzeń

 

Warsztaty to propozycja zestawu ćwiczeń aktywizacyjnych dla zorganizowanych grup szkolnych, w czasie, których uczestnicy poprzez zabawę różnymi formami plastycznymi dzielą się swoją wiedzą na temat Praw Człowieka, a także poznają nowe treści. Ćwiczenia te służą przełamaniu barier poznawczych i zwiększeniu świadomości dotyczącej związku Praw Człowieka z codziennym życiem.

 

6.WARSZTATY DLA KOBIET "Włóczkowe rewolucje" - międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze dla kobiet

grudzień 2012 godz. 17.00 - 19.15

 

Miejsce warsztatu: Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia2", ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port

Prowadzenie: Projekt Kobiety OK - Ola Romanowska, Katarzyna Rajczyk-Bauć

Uczestniczki: do 12 osób (dziewczynki, mamy, babcie, ciotki, sąsiadki)

 

Projekt opiera się na idei budowania dialogu międzypokoleniowego i tradycji spotkań kobiet w kręgu oraz ratowaniu od zapomnienia rękodzielniczych umiejętności. Nawiązujemy do koncepcji sztuki zaangażowanej społecznie - artystki podejmą dialog o byciu kobietą, matką, babcią, wnuczką, rolach społecznych, w jakie wpisane są poprzez tradycje i naturę kobiety. Przez wspólne bycie i wspólne działanie stworzą przestrzeń pozwalającą przekazywać kolejnym pokoleniom umiejętności w relacji mistrzyni - uczennice. Finalnie artystki wraz z uczestniczkami zaprezentują swoje autorskie projekty i wspólne realizacje w przestrzeni miejskiej. Zakładamy, że w procesie twórczym wszystko może się wydarzyć.

 

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy:

 

Aleksandra Mrozowska

 nowy.port@laznia.pl

 tel: +48 58 305 40 50

 

Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska