ŁAŹNIA 1 2012 - CHINY BLISKO DEMOKRACJI?
16.02.2012, GODZ. 18:00
 
Spotkanie z brytyjskim artystą Oliverem Walkerem towarzyszące wystawie „Mr Democracy” w CSW Łaźnia + premiera najnowszego numeru pisma „Krytyka Polityczna. Chiny blisko”
 
Miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk
O współczesnym handlu, globalizacji, demokracji i prawach człowieka rozmawiać będą: artysta Oliver Walker. Prowadzenie: Jakub Bożek (KP).
 
Przed debatą artysta zaprezentuje główne założenia swojego projektu, przybliżając historię tego, jak zamówił i wyprodukował brytyjską ustawę zasadniczą w Chinach, by importować ją do Wielkiej Brytanii.
 
Obce, egzotyczne i nieznane Chiny dzięki półkom sklepowym przerodziły się w Państwo Środka produkujące tanie towary. Koszt tak niskiej ceny, niestety już mniej interesuje potencjalnego klienta. Jest on jednak ważny dla Olivera Walkera, który przygotował projekt „Mr Democracy”. Artysta porusza w nim podstawowe zagadnienie: czy kapitalizmowi potrzebna jest demokracja, czy przestrzeganie praw człowieka jest konieczne w globalnym świecie. Trzeba zapytać, czy bogate kraje, które przestrzegają praw człowieka, dały Chinom siłę do tego, aby Państwo Środka ich nie przestrzegało? Dlaczego przez wiele lat zachodni, konsumpcyjny świat nie interesował się przestrzeganiem praw człowieka w Chinach, a teraz rości sobie prawo do tego, aby uczyć innych, jak to robić? Czy coś dobrego Europa wnosi do Chin? Czy Chinom potrzebna jest demokracja?
 
O nowym numerze pisma „Krytyka Polityczna”:
 
Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów. Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw. 
 
Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.
 
Poza tym Andrzej Leder pyta o zapomnianą polską rewolucję mocniejszą niż wszystkie rewolucje francuskie razem wzięte. Mariusz Sieniewicz przedstawia fragment swojej najnowszej powieści, drukujemy też po raz pierwszy po polsku wielką nadzieję węgierskiej prozy – Noemi Kiss. Przedstawiamy także dalsze losy Ruchu Oburzonych, który z Hiszpanii wychodzi nie tylko na całą Europę, ale i na Stany Zjednoczone czy Izrael. Kwestionariusz Żiżka wypełnia najbardziej znany obecnie włoski filozof – Gianni Vattimo.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska