ŁAŹNIA 2 2015 - Biuro snów zagubionych
 
Termin:  22.04.2015 godz. 11:00-13:00, 23 – 24.04.2015, godz. 16:00-18:00
Prowadzenie: Elżbieta Jeznach
Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk-Nowy Port
Zapisy: a.tatarczuk@laznia.pl
 
Leonora de la Cruz jest bohaterką powieści Agnieszki Taborskiej. Ta XVIII-wieczna hiszpańska karmelitanka pogrążona w stanie między snem, a medytacją posiadała dar przepowiadania przyszłości. Jej niezwykłą postacią, dzięki książce Agnieszki Taborskiej,  zainspirowała się artystka na stałe przebywająca w Paryżu - Elżbieta Jeznach. Na trzy dni powoła w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie „Biuro snów zagubionych” i zaprosi na warsztat, w trakcie którego wyszuka obrazy drzemiące w podświadomości i odkryje intymny świat snów.
 
Artystka zaprasza odbiorców do wzięcia udziału w „Teatrze przedmiotu". Ta specyficzna forma teatru bez kulis pozwala na opowiadanie historii za pomocą metafory, symboliki i sugestii. Wykorzystując  wybrany podczas zajęć przedmiot  przesuniemy znane nam granice do obszarów intuicyjnych, ukrytych; zmienimy perspektywę i punkt odniesienia. Będziemy improwizować, szeptać i "ogrywać " wybrany obiekt. Dzięki tym ćwiczeniom przypomnimy sobie zapomniane sny i marzenia. Wyniki naszej pracy utrwalimy w kadrach : fotograficznych i dźwiękowych.
 
 
 
 
Przez trzy dni, uczestnicy będą mogli uczestniczyć w warsztacie dramowym, którego celem jest odzyskanie i zebranie jak największej ilości zagubionych snów. Każde zajęcia zaczną się od rozgrzewki wyciszającej, rozluźniającej ciało. Będziemy pracować z oddechem i postaramy się oddzielić ciało od umysłu. Wszyscy odbiorcy otrzymają przedmiot, który ograją z pomocą ćwiczeń wskazanych przez prowadzącą. Będą pracować w parach, grupach, budować sceny, małe narracje i choreografie. Zajęcia dramatyczne posłużą do budowania historii zainspirowanych snami uczestników. Na ich podstawie stworzą scenariusz snu, który zostanie utrwalony na nagraniu dźwiękowych, a zagrana scena – na fotografii.
 
Każdy warsztat trwa dwie godziny, przy czym można uczestniczyć w całości, bądź tylko w wybranym warsztacie. Artysta zachęca do zabrania ze swoich symbolicznych przedmiotów-totemów, które wykorzystamy na zajęciach.
 
Nagrane sny staną się częścią ekspozycji „Biuro snów zagubionych” i będą zaprezentowane na wystawie w Łaźni 2 w Nowym Porcie w terminie 17.07-23.08.2015 r.
 

 
Elżbieta Jeznach - scenografka, aktorka, reżyserka. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów lalkarskich. Zamieszkała w Paryżu od 1990 roku. W 1997 roku założyła grupę teatralną Miettes de Spectacles w Paryżu. Współpracowała z François LAZARO przy spektaklu Umarłe słowa. Zrealizowała projekty lalkarskie "Grę w klasy" (1999), "Teatr rzeczy przekręconych" (2000), "Dzikie Światło" (2002), "Profesora Ziółkę" na podstawie tekstu Rolanda Topora. W inspiracji jego twórczością powstały "Święty Proutto" (2002), "Don Juana albo Ja i ja" (2003), "Alicja w Krainie Liter" (2005). Powołała Przenośne Muzeum Rysunku Dziecięcego (2007). W 2009 powstał z kolei spektakl ekologiczny Tête à Terre, w 2011 Le bureau des rêves perdus, na podstawie książki Agnieszki Taborskiej, w 2012 kolejny spektakl ekologiczny Nouvelles du Mondes, w 2014-2015 Un monsieur tout froissé.
 
Jej spektakle były grane we Francji na wielu festiwalach w tym w Clastic Théâtre, Marionnettes en Chemins, na Festiwalu Teatru Papierowego, Festiwalu Teatru Gwiazdy Północnej, w le Théâtre du Grand Parquet, 
Narodowej Scenie Dieppe oraz na Festiwalu Animator w Poznaniu (2011) Lalka tez czlowiek w Warszawie2012/13,Festwal Animo 2012/13 w Kwidzynie.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska