ŁAŹNIA 2 2017 - Przestrzeń w procesie // Otwarte Sesje Przyjazne Autyzmowi // CSW Łaźnia 2
 
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie zaprasza do uczestnictwa w OTWARTYCH SESJACH PRZYJAZNYCH AUTYZMOWI  skierowanych do dzieci ze spektrum autyzmu (w tym również do dzieci z innymi problemami komunikacyjnymi społecznej) ich rodzeństw, rodziców i opiekunów.  
 
 
 
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 // Plener przed instytucją oraz // Lobby w instytucji
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk, Nowy Port
 
Kiedy: 17.05; 24.05; 31.05; 07.06; 14.06; 21.06.2017r. // w godz. 12.00 – 16.00 (w dogodnej dla siebie godzinie w podanym przedziale czasowym)

Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się 27 kwietnia o godz. 16.30 w CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk, Nowy Port
 
 
Prowadzenie: Sarah Evelyn Marsh  
Asystentka: Monika Górska
Kuratorka projektu: Anna Meronk
 
 

Idea:
Celem Otwartych sesji przyjaznych autyzmowi jest stworzenie PLATFORMY umożliwiającej dzieciom ze spektrum autyzmu doświadczania siebie i świata za pomocą interaktywnych przestrzeni  artystycznych wspomagających ich rozwój, za pomocą różnorodnych materiałów sensorycznych obejmujących dźwięk, dotyk , ruch i zapach.
 
Sesje odbywać się będą w otwartej, zaaranżowanej na potrzeby dzieci z ASD, przestrzeni przed  instytucją. W każdą środę w godz. 12.00 -  16.00 dzieci będą mogły rozwijać  własny język twórczy i wyrażać siebie na wiele sposobów w bezpiecznym i inspirującym środowisku.
 
Program wpisuję się w ideę budowania partnerskich relacji,  szacunku  i wzajemności w pracy  z dziećmi z ASD. Prowadzący, zaangażowani rodzice i dzieci to równoprawni uczestnicy wydarzenia. Intencją naszych działań jest zachęcanie do aktywności twórczej, a nie podawanie gotowych odpowiedzi. Inspirowanie do nauki, a nie nauczanie.
 
 
 
Prowadzenie:
Spotkania prowadzone będą przez Sarah Marsh, artystkę wizualną i doświadczoną edukatorkę z ponad 10 letnim stażem pracy w renomowanych, międzynarodowych instytucjach kultury takich jak: Royal Academy of Art, Tate (Liverpool) i Manchester Art Gallery. Sarah zainspirowana pedagogiką Reggio Emilia i włoskich konstruktywistów projektuje interaktywne przestrzenie w galeriach sztuki dla rodzin i młodzieży. W tych środowiskach odkrywa elementy sensoryczne obejmujące dźwięk, dotyk, ruch i zapach oraz używa starannie wyselekcjonowanych materiałów i przedmiotów, które zwiększają doświadczenie uczenia się i zachęcają rodziny do wspólnych przemyśleń w otwartym środowisku edukacyjnym. Jako współautorka sesji przyjaznych Autyzmowi Open Doors organizowanych w Manchester Art  Gallery wdrożyła praktykę tworzenia instalacji sensorycznych do prezentowanych wystaw dając tym samym szansę do odbioru sztuki i uczestnictwa w kulturze osobom ze spectrum autyzmu.
 
 
Co dalej?:
Pierwsza sesja w trybie maj-czerwiec 2017 zakończy się ewaluacją której wnioski posłużą nam do przygotowanie stałego programu edukacyjno-artystycznego dla osób ze spektrum autyzmu, ich rodzin bądź opiekunów.
 

Dodatkowe informacje:
- udział w sesjach jest bezpłatny,
- do udziału w sesjach zapraszamy całe rodziny. Dla rodzeństw dzieci z ASD przygotujemy dodatkowe działania warsztatowe,
- osobą do kontaktu z rodzicami (nie posługującymi się j. ang.) podczas sesji będzie Monika Górska,
- w godzinach trwania sesji zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystawy prezentowanej w CSW Łaźnia 2.
 
 
Szczegółowe informacje:
Anna Meronk // 501 191 553 // an.meronk@gmail.com

 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska