ŁAŹNIA 1 ŁAŹNIA 2 2017_Ekologia ciszy – akcja miejska!
13 – 14 maja 2017, godz. 12.00 – 15.00
Uczestnicy:
młodzież, dorośli, seniorzy (do uczestnictwa zaproszeni są w równym stopniu amatorzy, jak i zawodowi muzycy, aktorzy, tancerze itp.)
Prowadzenie: Dawid Adrjanczyk
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
 
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port
 
 
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 
 
 
------
„Ekologia ciszy – akcja miejska!”
to międzypokoleniowe warsztaty dźwiękowe, podczas których uczestnicy zgłębią problematykę ciszy i hałasu w ich codziennym otoczeniu. W trakcie licznych ćwiczeń, dźwiękowych improwizacji i praktyk terenowych będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: Co to znaczy hałas? Jaki wpływ ma na nasze życie zanieszczyszenie hałasem i czy możemy się przed nim uchronić? Jak poszukiwać, wyznaczać i korzystać z cichych punktów na mapie miasta? Jak w ciszy odnaleźć komfort? Sięgniemy po naturalne obiekty i wykorzystamy ich potencjał dźwiękowy do wspólnych praktyk improwizacyjnych zorientowanych wokół ciszy i uważnego słuchania. Warsztaty doskonalą w cierpliwości, uwrażliwiają uczestników na zagadnienia świadomego słyszenia, kształtują warsztat muzyczny (do uczestnictwa zaproszeni są w równym stopniu amatorzy, jak i zawodowi muzycy, aktorzy, tancerze itp.), poprawiają nastrój i pozostawiają w stanie głębokiego odprężenia i skupienia.
 
 

------
PLAN SZCZEGÓŁOWY:

[DZIEŃ 1]
Dzień pierwszy obejmuje ćwiczenia ze słuchania z wykorzystaniem sprzętu audio, oparte o nagrania terenowe. Ćwiczenia oddzielają mikro–wykłady poruszające zagadnienia dźwięku otoczenia. Uczestnicy poznają różnorodne techniki notacji dźwięku naturalnego. Druga część obejmuje uważne słuchanie z elementami dźwiękowej kontemplacji, sporządzanie notatek dźwiękowych, dyskusje.

[DZIEŃ 2]
Drugie spotkanie przenosi się w teren, wcześniej jednak rozpoczynamy w budynku CSW Łaźnia 2. Przy wykorzystaniu naturalnych obiektów (kamienie, rośliny) wykonamy szereg ćwiczeń dźwiękowych z pogranicza swobodnej improwizacji i uważnego słuchania. Ćwiczenia te, oparte o mikro–partytury i notatki dźwiękowe z dnia poprzedniego, pozwalają uczestnikom na głęboką integrację i odnalezienie wewnętrznego rytmu słuchania, słyszenia, interakcji z otoczeniem. Wspólnie z uczestnikami przebadamy otoczenie CSW Łaźnia 2 i poszukamy cichych miejsc (quiet points), oraz dźwiękowego odpoczynku o niskim poziomie hałasu, a następnie sporządzimy mapę takich, odnalezionych przez uczestników,  punktów, które w perspektywie mają służyć mieszkańcom jako przestrzenie dźwiękowego komfortu i odpoczynku.
 
 
 
------
Dawid Adrjanczyk
– muzyk awangardowy, kompozytor, założyciel grupy Akpatok Ensemble. W swoich utworach skupia się na interakcjach pomiędzy muzyką a pustką i bezruchem. Jego muzyka łączy w sobie idiom współczesnych form muzycznych, medytatywny charakter, minimalistyczną modalność. Artysta poszukuje unikalnych systemów strojenia i połączeń interwałowych. W 2016 roku Dawid Adrjanczyk rozpoczął działalność interdyscyplinarnego projektu Co-silence (Współcisza) skupionego na kultywowaniu i ochronie naturalnego i zdrowego środowiska dźwiękowego. W ramach projektu Co-silence prowadzi warsztaty oparte o autorską koncepcję quiet points i cichej ekologii. Współpracował z licznymi organizacjami, m.in. z Muzeum Żydów Polskich Polin, Muzeum Narodowym w Warszawie czy Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych “Rozdroża” w Lublinie. Koncertuje w Polsce i Europe z projektami Akpatok Ensemble i Karpaty Magiczne.
 
 
 
 
 
------
Zadanie „Nowy Port. W Centrum”, realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska