ŁAŹNIA 1 2016 - Dźwiękobrazy | Imaginary soundscapes | wystawa i koncert Stéphane Clor
Dźwiękobrazy | Imaginary soundscapes | wystawa i koncert Stéphane Clor
 
Wernisaż i koncert: Piątek 16 grudnia 2016, godz. 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
Wystawa jest czynna do 22 grudnia 2016, codziennie (oprócz poniedziałku) 12:00 - 18:00
 
________________
„Dzisiejszego poranka odnalazłem ponownie moje uszy. Zostawiłem je w szufladzie, obok zegara z niekończącym się, podwójnym tykaniem huśtawki wahadła, bliskiego niespokojnemu metronomowi. Długo zajęło mi wtórne przywyknięcie do moich uszu – nie używałem ich już przez dłuższy czas.
Na początku świat po prawej stronie: chrzęst drewnianej podłogi, ostrej i suchej, oddech dziurki od klucza jak szepty zapomnianych duchów. Ściany wibrują, a uspakajający bas roztacza się wokół i wypełnia całe moje ciało.
Świat po lewej stronie to okno: to, co za nim, wiatr uderzający rytmicznie o szybę. Gałęzie tańczą imitując dźwięk nieskończonej masy nasion rozrzuconej w powietrzu. Silnik rozdziela ulice rykiem dzikiego zwierzęcia.
Wszystkie te dźwięki tworzą hipnotyzującą symfonię, która mnie usypia. Zamykam oczy i zatracam się w dźwięku. Uszy – nigdy więcej was nie zapomnę.”
_______________
 
Stéphane Clor jest francuskim muzykiem i artystą. Gra na kontrabasie i wiolonczeli głownie muzykę elektroakustyczną, improwizowaną, skupiającą współczesne konteksty muzyczne. Bada relacje między dźwiękiem, ruchem, przestrzenią a czasem. Programuje interaktywne, kinetyczne systemy spektakli oraz instalacji wizualnych i muzycznych. Pracuje również nad działaniami pedagogicznymi wokół muzyki komputerowej
 
Obecnie artysta odbywa rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez Stowarzyszenie Apollonia ze Strasburga, Miasto Strasburg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W poprzednich edycjach w programie wymiany bilateralnej wzięli udział: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller oraz Yiumsiri Vantanapindu. Wśród polskich artystów, wyjeżdżających na pobyt rezydencyjny do Strasburga znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański oraz – obecnie – Urszula Kozak.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska