ŁAŹNIA 1 2017 - Szkice kompozytowe - „Falsos Positivos”
Szkice kompozytowe „Falsos Positivos” | 2016 | 25' | reż. Javier Bernal Arevalo
 
kiedy: 18 stycznia 2017, 19.00
gdzie: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Parakino
 
Wstęp bezpłatny
 
„Falsos Positivos” (fałszywy wynik pozytywny) to nazwa częstego procederu w Kolumbii, w której podmioty rządowe i wojsko, by uzyskać pozytywny wynik w ściganiu grup przestępczych, wybierają niewinną ofiarę i podstawiają jej fałszywą tożsamość kryminalną. Jednostka zderza się z machiną biurokracji i niejednokrotnie odsiaduje wieloletnią karę wiezienia, zanim prawda wyjdzie na jaw.
 
Pomysł filmu Szkice Kompozytowe został zainspirowany listem krążącym od kilku lat w Internecie, którego autorka przedstawiła się jako córka niesłusznie skazanego mężczyzny. Człowiek ten obwiniony cudzymi przestępstwami został aresztowany i poddany ekstradycji. Javier Bernal Arevalo badając historię listu i opisanego przypadku zauważył, że różne opisy tego zdarzenia egzystują w Internecie, podczas gdy żadne z oficjalnych mediów kolumbijskich nigdy nie podjęły tego tematu.
 
Szkice kompozytowe to efekt pracy dyplomowej artysty w Central Saint Martins w Londynie. Film został nakręcony w Polsce.
 
 
 
 
Głównym celem artystyczno-badawczym Javiera Bernala Arevalo jest fenomen powstawania i przekazywania obrazów, treści, mitów w oparciu o świat nowych mediów, a w szczególności Internetu jako żywego niekontrolowanego wielowarstwowego środowiska globalnej wymiany informacji.
 
Javier Bernal Arevalo jest absolwentem Central Saint Martins w Londynie. Artysta działa na styku kilku dziedzin sztuki; posługuje się animacją, rysunkiem, malarstwem, sztuką wideo. Tworzy instalacje łącząc różne techniki.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska