ŁAŹNIA 2 2017 - Wannes Goetschalckx UWIĘZIONY | STUCK
finisaż: 24.02.2017 r., w godz. 17.00 – 20.00            
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2,  ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk
 
Zapraszamy na grande finale performatywnej rezydencji artystycznej Wannesa Goetschalckx-a! Jak zakończy się trwający miesiąc proces?
 
Artysta w dniach 27.01 – 24.02.2017 r. przebywa i pracuje wyłącznie w przestrzeni wystawienniczej CSW ŁAŹNIA 2, w całości poświęcając się pracy artystycznej. Przez miesiąc galeria stała się jego miejscem do życia, mieszkania, tworzenia. W czasie trwania rezydencji artysta stopniowo zmniejsza dostępną mu przestrzeń zabudowując się białymi ścianami, zamykając się coraz ciaśniej w śnieżnobiałej przestrzeni galeryjnego white boxu.
 
Codzienny postęp prac można śledzić na Facebooku artysty:
 
Po finisażu będzie jeszcze możliwość odwiedzenia sali wystawienniczej w weekend 25-26.02.2017 r. w godz. 12:00 – 18:00, gdzie można zobaczyć efekty piątkowego finału projektu.
 
Budujemy granice. Budujemy granice wokół naszych miast, wokół naszych krajów. Budujemy granice wokół naszych umysłów. To co obce trzymamy na zewnątrz. Obce nam idee, inne punkty widzenia, obce struktury, obce nawyki. Ograniczamy nasze własne możliwości. Jesteśmy ostrożni. Czasami przebijamy mur, cieszy nas widok i świeże powietrze. Odkrywamy nowe idee, inne punkty widzenia, obce nam nawyki, odświeżamy struktury. Eksploracja prowadzi do zawłaszczania, a zawłaszczanie do ochrony. Ochrona jest budową muru. Budujemy granice. – opisuje swój projekt artysta.
 
* * *
Wannes Goetschalckx tworzy performatywne instalacje, w których ważną rolę odgrywają ograniczenia i możliwości jego własnego ciała. Artysta zmaga się z przestrzenią, własnoręcznie wykonanymi obiektami. W swoje realizacje wprowadza elementy gry, humoru i język wizualny. Goetschalckx łączy przedmioty w rzeźbiarskie konstrukcje, które później wykorzystuje do działań performatywnych, bada i zmienia. „Bycie” i zmierzenie się artysty z wykreowana przez niego przestrzenią/przedmiotem staje się punktem wyjścia do stworzenia dokumentacji, prezentowanej następnie jako wideo. 
 
Goetschalckx eksploruje zagadnienie emocjonalnych i fizycznych ograniczeń narzucanych przez  środowisko w którym żyjemy. Rzucając fizyczne i psychiczne wyzwania własnemu umysłowi i ciału, artysta odkrywa w swoich pracach, w jaki sposób ograniczenia narzucone przez samego człowieka i ideologie wpływają na ludzkie życie.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska