ŁAŹNIA 2 2017 Niewidzialne architektury - warsztaty badawcze | OPEN CALL
Piątek 25.08.2017 r. | godz. 17:00 – 21:00
Sobota 26.08.2017 r. | godz. 12:00 – 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 – sala Parakino
Ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
 
Pamięć potrzebuje miejsc - Jan Assmann
 
Zapraszamy na warsztaty badawcze, skupiające się na eksplorowaniu narracji przestrzeni i rekonstrukcji miejsc, związanych z wydarzeniami, które pozostawiają ślady w pamięci pojedynczych osób lub całej społeczności.
 
Pamięć zbiorowa nierozerwalnie łączy się z przestrzenią, ponieważ „pamięć potrzebuje miejsc i zmierza do przestrzenności” – jak mówi Jan Assmann. Aby wejść do odłamków pamięci, wydarzeń – tych niedawnych i dawnych, intymnych i historycznych – należy znaleźć miejsce, powiązać je z przestrzenią, nawet jeśli ta już nie istnieje lub została przekształcona w czasie.
 
Warsztaty składają się z dwóch etapów. Pierwsza część poświęcona będzie gromadzeniu i opracowaniu wspomnień, związanych z momentami biograficznych lub historycznych zmian. Druga część skupi się na procesie zlokalizowania tych wspomnień w ich „niewidzialnej” architekturze, poprzez narracje i performance, delikatne gesty, taniec i ustne ekfrazy.
 
Warsztaty to okazja do podzielnia się aktualnymi badaniami, zarówno teoretycznymi jak i performatywnymi, a jednocześnie, do nawiązania możliwej współpracy przy naszym kolejnym performensie, prezentowanym w połowie września w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
 
Uwaga:
- na warsztat zapraszamy: tancerzy, performerów, dramaturgów, pisarzy
- warsztat jest otwarty dla osób każdej płci i w każdym wieku
- warsztaty będą prowadzone w języku angielskim – wymagana jest dobra znajomość języka
- prosimy o zabranie wygodnego stroju
- warsztat jest bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zapisy: rezydencje@laznia.pl  
* Simone Basani i Alice Ciresola (Włochy/Belgia) to duet artystyczno-kuratorski, odbywający rezydencję artystyczną w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku. W swojej pracy realizują projekty kierowane do zbiorowości, stwarzają narzędzia edukacyjne dla społeczności i instytucji kultury. Obecnie pracują nad stworzeniem trans-kulturanej i trans-historycznej narracji (ciało/głos/ruch), kreowanej przez i dla mieszkańców Gdańska, na styku przestrzeni sztuki i miejsc publicznych. Warsztaty „Niewidzialne architektury” są częścią tej pracy. Basani i Ciresola odbywają rezydencję artystyczną w ramach międzynarodowego projektu „Artecitya”, finansowanego z europejskiego programu Kreatywna Europa 2014 – 2020.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska