ŁAŹNIA 1 2006 - Gerhard Richter SURVEY
18.11.2005-22.01.2006
 
Wystawa jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku realizowana we współpracy z IFA w Stuttgarcie oraz Goethe Instytut w Warszawie. Gerhard Richter jest jednym z trzech najlepiej znanych na świecie artystów niemieckich i jednocześnie jednym z najważniejszych malarzy współczesnych. Survey [Przegląd] jest wystawą monograficzną, zrealizowaną przez Instytut Stosunków Zagranicznych IFA jako kompilacja dokonana przez samego artystę. Jest tu 27 przykładów różnorodnych tematycznie i technologicznie prac. Można prace te rozważać retrospektywnie, jako zestaw odzwierciedlający poszczególne fazy twórcze Richtera: począwszy od fotomalarstwa z lat 60tych aż do malarstwa abstrakcyjnego z lat 80tych i 90tych włącznie.

Są tu także prace adresowane do historycznych wydarzeń, pamiętnym przykładem jest świetnie znany cykl 18.Oktober 1977 dotyczący śmierci członków RAF’ u odsiadujących karę więzienia w wiezieniu Stammheim oraz Black-Red-Gold, wykonana w 1999, dla Reichstagu Berlinie /budynku parlamentu/. Projekt został zrealizowany po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu - powrocie rządu z Bonn do Berlina.

Poza różnorodnymi motywami i inspiracjami, głównym tematem twórczości Richtera pozostaje sztuka malowania obrazów. Poddawany przez artystę w wątpliwość jego własny indywidualny styl i charakter będzie można oglądać na wystawie w CSW Łaźnia.
 
    
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska