ŁAŹNIA 1 2007 - Mathilde Papapietro OGRODY DZIAŁKOWE: STAN 2007
23.06.2007-05.08.2007
 
Francuska artystka prezentuje swoje fotografie i wideo na temat gdańskich ogrodów działkowych, będących przejawem lokalnej mikro-przedsiębiorczości i samoorganizacji. Podczas gdy u nas ten przejaw miejskiej aktywności powoli odchodzi do lamusa bądź to z powodu braku zainteresowania nim wśród przedstawicieli średniego i młodszego pokolenia, bądź z powodu nie dostrzegania jego znaczenia przez planistów  i decydentów, na  Zachodzie jest on postrzegany jako sensowna propozycja dla mieszkańców coraz bardziej się wyludniających tamtejszych miast. Mówi się tam wręcz o nowym zjawisku „miejskiego rolnictwa”.

Dokumentując m.in. działki na terenie Letniewa, które niebawem znikną, ustępując miejsca stadionowi Baltic Arena, artystka patrzy na nie jako na miejsca, których za chwilę zabraknie w pejzażu naszego miasta. Jej kamera rejestruje często zabawne i nieprzewidywalne formy, powstałe na styku ludzkiej przemyślności i żywotności natury, estetykę prywatnych rajów, namiastek oaz wolności. Zbudowana z odpadów quasi-architektura altanek, prawdziwe i gipsowe zwierzęta, fragmenty sprzętów domowych przedzierzgnięte w ogrodowe elementy konstrukcyjne, komiczne, wzruszające pojawiają się na pełnych czułości zdjęciach Mathilde.

Zaplanowany na Noc Świętojańską wernisaż wystawy, ma być okazją do celebracji  nadchodzącego lata i corocznej cyliczności życia przyrodniczego.

Kurator: Agnieszka Wołodźko
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska