ŁAŹNIA 1 2008 - Zdzisław Pidek PAMIĘTAMY
11.04.2008-25.05.2008
 
Wernisaż 11 kwietnia 2008, godz. 18:00

Kurator: Piotr Józefowicz, współpraca: Agnieszka Kulazińska
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Partner: Galeria Refektarz/Kartuzy
Patronatem honorowym wystawę objęli
Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Minister Władysław Bartoszewski, Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Federacja Rodzin Katyńskich
 


Jak zrobić dobrą wystawę o historii. Czy historia musi nudzić, kojarzyć się ze szkolną akademią, białą bluzką, granatową spódnicą. W podejściu do niej brakuje człowieka żywego, współczesnego. Historię, szczególnie polską wypełnia śmierć, cierpienie, walka. Bledną przy niej nasze codzienne, małe historyjki. Jak wyjść poza zamknięty obszar izby pamięci? Dotrzeć do człowieka współczesnego.
Próbą odpowiedzi na to pytanie jest wystawa prac Zdzisława Pidka "Pamiętamy" przygotowana przez Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku. Zmarły niecałe dwa lata temu Zdzisław Pidek był rzeźbiarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważne miejsce w jego twórczości  zajmują realizacje pomnikowe dla miejsc szczególnych w najnowszej historii Polski, związanych z pamięcią o ofiarach m.in. zbrodni katyńskiej. Znacząco różnią się one od tradycyjnych realizacji pomnikowych.  Nie są klasyczną lekcją historii. Nie edukują, pozwalają na własną interpretację historycznych wydarzeń. Nie przytłaczają formą, raczej konstruują otwarte sytuacje. Główny nacisk położony jest w nich na odbiorcę, kształtowanie jego przeżyć, emocji.
Aranżacja wystawy we wnętrzach CSW Łaźnia bazować będzie na pomyśle samego artysty wpisania realizacji w sale ekspozycyjne Galerii. Na drugim piętrze zacytowany zostanie pomnik w Bełżcu. Tytuł "Pamiętamy" zaczerpnięty został z inskrypcji na nagrobku artysty, odnosi się z jednej strony do pamięci o człowieku, artyście, jego twórczości, z drugiej do pamięci o historii. Czy potrzebne jest nam pamiętanie o tym co było? Jak uwolnić się od Historii? Jak tę pisaną z dużej litery zamienić na pisaną z małej - odbieraną we własny, prywatny, intymny sposób.
Wystawie towarzyszyć będzie pokaz prac studentów z pracowni prof. Zdzisława Pidka – Angeliki Fojtuch,  Aleksandry Went, Alicji Karskiej, Joanny Urbańskiej, Dominiki Gwarys, Doroty Keller, przygotowany przez Roberta Kaję.

Autorzy założenia pomnikowego w Bełżcu Andrzej Sołyga, Zbigniew Pidek, Marcin Roszczyk.


Autorzy założenia Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie -autorzy zwycięskiej pracy konkursowej: Zdzisław Pidek, Andrzej Sołyga, Wiesław Synakiewicz, Jacek Synakiewicz, Leszek Witkowski; autorzy projektu realizacyjnego: Zdzisław Pidek i Andrzej Sołyga.
 
    
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska