ŁAŹNIA 1 2009 - Iwona Zając MAMA
06.03-17.04.2009
 
Kurator: Agnieszka Wołodźko
 
Na projekt składa się cykl obrazów i muralesów dotyczących relacji artystki z jej mamą, kobiety z kobietą, która jest jej młodszym klonem. Odnalezione podobieństwa, które w młodości odbierała jako przekleństwo, artystka teraz celebruje. Za pomocą swoich prac, przygotowywanych na podstawie zdjęć z rodzinnych albumów, wędruje ze swoją mamą w czasy jej dzieciństwa i młodości.
Wystawa będzie miała charakter procesualny. Iwona Zając będzie tworzyć na miejscu, na ścianach strychu CSW Łaźnia, które dotychczas były ukryte przed wzrokiem widzów. Poddasze, poddane remontowi i przebudowie w grudniu 2008, będzie stanowić przyszłe miejsce pracy zespołu kuratorskiego. Murale wpiszą się w to miejsce na stałe. W ten sposób artystka implantuje swoją rodzinę we wnętrza biurowe naszej instytucji.
Proces powstawania projektu Mama, zanim zaistniał w Łaźni, rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych i Londynie. Towarzyszyła mu z kamerą Joanna Cichocka-Gula, reżyserka TVP Gdańsk. Powstał film, zatytułowany Tak dzisiaj wyglądam, którego projekcja będzie towarzyszyła wystawie. 
Pracę Iwony Zając będzie można śledzić od dnia 06.03.2009. Zachęcamy publiczność do odwiedzania artystki, rozmów z nią i śledzenia postępu jej pracy w godzinach 12.00-18.00 (wt.-niedz.).
Finisaż projektu odbędzie się 17.04.2009 o godz. 18.00. Wtedy można będzie zobaczyć skończone dzieło.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska