ŁAŹNIA 1 2009 - VOGUE
18.06-19.07.2009
Wernisaż 18.06.2009, godz. 18:00 
 
Artyści biorący udział w wystawie to: Arkadius, Grupa Bergamot (Raman Tratsiuk i Volha Maslovskaya),  Tomek Kawszyn, Tomek Kitliński, Leszek Knaflewski,  Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek, Anna Nawrot, Oiko Petersen, Karol Radziszewski, Piotr Żyliński.

Kurator: Paweł Leszkowicz
Współpraca ze strony CSW Łaźnia: Jola Woszczenko


Wystawa sztuki współczesnej pt. Vogue  poświęcona jest  modzie męskiej jako tematyce w polskiej sztuce współczesnej. Ekspozycja koncentruje się na tym, jak moda i strój tworzą zmienną tożsamość wizualną i seksualną  mężczyzn.   Wciąż nie ma polskiej edycji magazynu „Vogue”, proponujemy zatem przedsmak luksusu i zmysłowości w postaci sztuki,  przewrotnie chodzi jednak o dekadencję i przepych męskości.  

Obok fascynacji modą męską drugim tropem wystawy jest estetyzacja i fetyszyzacja męskości, która dokonuje się poprzez ubiory i akcesoria. „Vogue” jako czasopismo zawsze inwestowało w idealizacje i erotyzacje ciała kobiecego, a potem i męskiego.  Podobne podejście reprezentują dzieła sztuki zaprezentowane w CSW Łaźnia. Jest to lekcja stylu i gry z męskością, skupiona na poszukiwaniu męskiej atrakcyjności i seksualności oraz jej wizualnych fikcji tworzonych przez reklamy i czasopisma mody.

Zaproszeni twórcy podejmują temat męskości wyrażanej poprzez system mody, posługując się jego atrakcyjnym komercyjnym obrazowaniem i zmysłowością.  Jednocześnie podkreślone zostaje, jak w modzie męskiej odzwierciedlają się kwestie polityczne, ekonomiczne i ideowe naszej epoki, jej konflikty i rozkosze, które zostaną ubrane w ekscytujące stroje/fetysze skrojone przez artystów.

Wystawa o męskiej modzie to także show na temat męskiego ciała, gdyż to właśnie strój i jego zmieniające się formy kształtują ciało, jego atrakcyjność, normy płciowe i ekspresję seksualną. Pomimo tego, że prezentowane dzieła prawie zupełnie pozbawione są nagości, wiele wyobrażeń emanuje zmysłowością i męskim seksem. Dzięki temu widać wyraźnie, jak erotyzm jest kwestią kulturowego kształtowania cielesności i płci, oraz jak daleko znajduje się poza biologią. Jak jest ubrany, a nie nagi.

Męskość jako kreacja i autokreacja estetyczna i seksualna wyłania się z dzieł artystów, które są równocześnie symptomem momentu w polskiej kulturze, gdy męskość została tak zdominowana i określona przez modę i jej gry, jak niegdyś kobiecość. Jest to znak czasów liberalizacji, emancypacji i docierającej w końcu tutaj rewolucji seksualnej. Młodość wielu modeli to symbol młodości nowych demokratycznych wzorców męskości w Polsce. 
 
      
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska