ŁAŹNIA 1 2010 - Rosa van Hofwegen LOSS OF SORROW. ODA DO ZMARŁYCH MATEK
05.11-19.12.2010
Wernisaż 05.11.2010, godz. 18:00 
 
 
Kurator: Anna Szynwelska

Holenderska artystka Rosa van Hofwegen zrealizowała projekt „Loss of Sorrow” po śmierci matki. Główną cześć stanowi udział ponad 50 osób w różnym wieku i z różnych części prowincji Drenthe. Uczestnicy przekazali pamiątki, w których dostrzegają swoje matki – przedmioty codziennego użytku, drobiazgi z życia tych kobiet. Pamiątki zostały wkomponowane w ekspresyjne dzieło sztuki, tematycznie związane z towarzyszącymi mu filmami, fotografiami oraz instalacjami. Uczestnicy przekazali także odręcznie napisane teksty upamiętniające ich matki. Teksty zostały zebrane w formie pięknie zaprojektowanej książki.
  


Różne części wystawy – książka, filmy i instalacje – tworzą pełny projekt, w którym na różne sposoby odzwierciedla się tematyka „Ody do zmarłych matek”. Wystawa dogłębnie porusza kwestie, które dla wielu mogłyby się wydawać oczywiste i zwyczajne, a drobiazgi z życia codziennego nabierają w nim zupełnie nowego znaczenia.


Istotną cześć stanowi współpraca ze studentami Katedry Literatury i Języka Niderlandzkiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którzy przetłumaczyli wybrane fragmenty książki „Loss of Sorrow” na język polski, aby wspomnienia holenderskich uczestników projektu mogły być wydrukowane i zaprezentowane w Łaźni podczas wystawy.


  


Projekt powstał dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska