ŁAŹNIA 1 2010 - Kyungwoo Chun THOUSANDS
26.11.2010-02.01.2011
Wernisaż  26.11.2010, godz. 18:00
 
Kurator: Jadwiga Charzyńska
Koordynacja: Jolanta Woszczenko

Kyungwoo Chun, Thousands jest poszukiwaniem własnych korzeni, tożsamości, rozważaniem nad rolą jednostki w kontekście mechanizmów cechujących różne systemy władzy państwowej. Kyungwoo Chun pochodzący z Korei Południowej – kraju, którego terytorium zostało podzielone przez dwa systemy władzy, jest niejako w naturalny sposób uprawniony do podejmowania tego dyskursu.

Idea solidarności jest jemu i jego rodakom bardzo bliska, nie tylko z punktu widzenia historycznego, politycznego, ale, co bardziej istotne, społecznego. Dla Kyungwoo Chuna, artysty zaabsorbowanego historią i ruchami społecznymi, Solidarność w Polsce jawi się jako niezwykłe oddolne działania społeczne. Dlatego też postanowił przygotować projekt  Złoty Stół, który ma za zadanie zobrazować indywidualne przemyślenia 1000 mieszkańców Gdańska na temat wpływu, jaki na ich życie wywarł ruch Solidarność. Artysta stworzy kopię historycznego Okrągłego Stołu przy użyciu zapisków 1000 mieszkańców Gdańska.Drugim elementem wystawy jest cykl fotografii Thousands, ukazujący tysiąc małych portretów tysiąca różnych ludzi o nazwisku Chun, czyli „thousand” (tysiąc) w języku angielskim, których artysta odnalazł w małych wioskach w chińskiej prowincji Henan. Punktem wyjścia projektu Kyungwoo Chuna było poszukiwanie swoich korzeni – to właśnie z Chin według artysty cztery wieki temu (szesnaście pokoleń wcześniej) jeden z przodków Chuna wyemigrował do Korei i na stałe się tam osiedlił. Celem artysty było uchwycenie obrazu każdej z tysiąca osób w ciągu minuty, tak aby każdy ruch i przemijanie czasu stały się widoczne w mniej lub bardziej zamazanych obrazach. Tysiąc minut z życia wioski uchwycone w tysiącach twarzy. Portrety nie pokazują żadnych szczegółów, ale koncentrują się na istocie – figury jawią się jako ludzie, bez podkreślania statusu czy pozycji społecznej. Chun na nowo przystosowuje koncept powrotu do codzienności poprzez dodanie do sfotografowanych postaci osobistych informacji. To, jak napisał sam artysta, „wiara w widzenie”.Kyungwoo Chun ukończył Uniwersytet im. Cheng-Ang w Seulu w Korei. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie studiował fotografię na uniwersytecie w Wuppertalu. W ciągu ostatnich kilku lat pokazywał swoje prace w wielu galeriach i muzeach m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.

26 listopada 2010 o godzinie 19:00 odbędzie się wykład dotyczący wystawy Kyungwoo Chun, Thousands, w którym udział weźmie Jiyoon Lee, niezależna kuratorka specjalizująca się w sztuce koreańskiej.

16.12.2010, godz 19:00 odbędzie się pokaz wideo sztuki koreańskiej
 
UWAGA!
Osoby chętne do wzięcia udziału w projekcie Złoty Stół Kyungwoo Chuna proszone są o zgłaszanie się codziennie w godzinach 12:00-18:00 na portiernię CSW Łaźnia, gdzie otrzymają dalsze instrukcje.Honorowy Patronat nad projektem objęli:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
Dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce Soo Myoung Lee

Projekt zrealizowany ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska