ŁAŹNIA 1 2012 - Maj Hasager GRUDNIE
Instalacja wideo
29.09-31.10.2012
Wernisaż 28 września 2012, godz. 18:00
 
Kurator: Agnieszka Kulazińska
 
Projekt, powstały we współpracy z grupą kobiet, uczestniczek warsztatów literackich Uniwersytetu III Wieku, skupia się na historiach dotyczących dwóch gdańskich grudni – roku 1970 oraz 1981. Obydwa znane są doskonale z tysięcy oficjalnych zdjęć. Artystka pragnie przypomnieć historie zapomniane, historie z życia codziennego, czasami zabawne, czasami dramatyczne, opowiadane z często pomijanej kobiecej perspektywy.
 

Podejście Hasager bliskie jest metodzie dokumentalisty; artystka pracuje głównie z tekstem, dźwiękiem, wideo, fotografią. Analiza badawcza materiału to oś i narzędzie jej pracy, poszukiwania rozwijają się zazwyczaj na kilku poziomach – teoretycznym i empirycznym. Hasager pyta o sposoby dojścia do prawdy i możliwości kształtowania publicznego dyskursu, biorąc często za punkt wyjścia wywiady oraz archiwa, stawiając na równi materiał „oficjalny” i prywatne opowieści. Zebrany materiał zostaje przetworzony w procesie „artystycznej obróbki”, a na jego bazie zbudowana zostaje narracja stawiająca pytania o ludzi, bohaterów prac. W ten sposób artystka przesuwa akcenty, tworzy alternatywną wersję historii, odbiegającą od opowieści bohaterów, skupiającą się na wspomnieniach zwyczajnych ludzi. W ten sposób stara się dopełnić obraz „tamtych czasów” uzupełniając je o aspekt dnia codziennego.

 

Projekt zrealizowany dzięki pomocy Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie i wsparciu Duńskiej Rady Kultury Komitetu Sztuk Wizualnych.

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska