ŁAŹNIA 2 2013 - 54 Stopnie 24 Min Thorsten Goldberg
16 LUTEGO – 7 KWIETNIA 2013 
Wernisaż 15 lutego 2013, godz. 18.00 
GDAŃSK - NOWY PORT, ul. Strajku Dokerów 5
 
Kuratorka: Eulalia Domanowska
 
Podsumowanie dwudziestu lat twórczości niemieckiego artysty Thorstena Goldberga, mieszkającego w Berlinie, specjalisty od sztuki w przestrzeni publicznej. Zrealizowane prace w przestrzeni publicznej Thorstena Goldberga, które często odnoszą się do wizji popularnych idylli i motywów tęsknoty za rajem, są zrekonstruowane bądź przywrócone na wystawę i połączone ze szkicami, rysunkami i dokumentacją fotograficzną prac niezrealizowanych. Oprócz prac historycznych autor przygotował kilka nowych realizacji, stworzonych w 2012 roku. Wystawa prezentuje twórczość artysty, bardzo różnorodną, bo autor nie przywiązał się nigdy do żadnej formy, charakterystycznego stylu, materiału czy medium; zostaną pokazane rzeźby, obiekty, instalacje, szkice koncepcyjne, fotografie, fotomontaże, rysunki i projekcje – projekty w przestrzeni publicznej i proces ich tworzenia oraz niektóre instalacje przeznaczone do wnętrza.
 

Celem prezentacji jest ukazanie twórczości jednego z najciekawszych twórców działających w obrębie sztuki w przestrzeni publicznej w Europie, czego dowodem są wygrane konkursy na realizacje jego projektów w Niemczech, Norwegii i Polsce. Thorsten Goldberg aktywnie wspiera rozwój tej dziedziny sztuki i dyskusję o niej, biorąc udział w pracach komisji opiniującej projekty w przestrzeni publicznej Berlina oraz będąc wydawcą internetowej strony Public Art Wiki, prezentującej bibliotekę sztuki niemieckiej w tym zakresie. Swoje doświadczenia przekazywał też w pracy pedagogicznej prowadząc kursy i warsztaty na uczelniach artystycznych w Niemczech i Austrii.

 

Wystawa pokazywana była w Berlinie w Galerii WHITECONCEPTS, której kuratorem była Nicole Loeser i w Herbert Gerisch Fundacji w Neumunster, kuratorowanej przez Martina Henatscha. Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez Fundację Herbert Gerisch.
 
         
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska