ŁAŹNIA 1 2013 - ŁAŹNIA DAMSKA

1-24 MARCA 2013

ŁAŹNIA DAMSKA stała się już coroczną marcową tradycją Łaźni. Wtedy nasze przestrzenie wypełniają się twórczością ARTYSTEK. po raz kolejny prezentując projekty poświęcone kobietom. W tym roku będzie to:WYSTAWA:
Targi Sztuki Kobiet
8-24.03.2013Wernisaż: 8.03.2013, godz. 18:00,

 

Artystki: Beata Ewa Białecka, Magda Bielesz, Joanna Fluder, Sylwia Galon, Gosia Golińska, Bogna Klaman, Julia Kul, Julia Kurek, Honorata Martin, Magda Mellin, Agata Nowosielska, Anna Orbaczewska, Joanna Rusinek, Kasia Swinarska, Edyta Urwanowicz, Dorota Walentynowicz, Ula Wasielewska, Anna Witkowska, Iwona Zając.

 

Ponowna możliwość do obdarowania dziełem sztuki bliskiej osoby lub zrobienia prezentu samej/samemu sobie. Ponadto jest to unikalna okazja, by przyjrzeć się, nad czym aktualnie pracują trójmiejskie artystki.

Prace będzie można kupować w trakcie trwania wystawy.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
WYKŁAD:
Małgorzata Radkiewicz: Po obu stronach kamery – o twórczości kobiet w sztuce i kinie współczesnym
1 MARCA 2013, GODZ. 19.00

Tematem spotkania będzie kobieca ekspresja, jej zróżnicowanie tematyczne, stylistyczne i medialne. Zostaną na nim podjęte wątki podjęte w książce: „Władczynie spojrzenia“. Teoria filmu a praktyka rezyserek i artystek, omawiającej twórczości tych autorek, które posługują się formami audiowizualnymi: filmem, wideo, nowymi mediami. Analiza wybranych prac filmowych i artystycznych zostanie przeprowadzona z kilku perspektyw: filmoznawczej, kulturoznawczej, genderowej. Pozwoli to umieścić pokazane materiały w różnych kontekstach: estetycznym, technologicznym, z uwzglęnieniem ich miejsca w kulturze audiowizalnej oraz komunikacji (multi)medialnej. W trakcie prezentacji zostaną zasygnalizowane najważniejsze tendencje w genderowej refleksji teoretyczno-filmowej, związane z podejściem interdyscyplinarnym do kwestii reprezentacji, ale także odbioru i interpretacji twórczości kobiet.

Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych. Kierowniczka podyplomowych Gender Studies UJ. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej oraz tożsamości płci (gender) we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych.

 

 

KONCERT:
POCHWALONE:
8.03.2013, godz. 19.00

Niech będą pochwalone!

POCHWALONE to projekt kobiecy. Ludowy a współczesny. Dzisiejszy jak sprzed wieków. O tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Wspólnota doświadczeń, bunt przez pokolenia, moce, niemoce, darcie pierza, kluby i igraszki. Nowe sensy na przecięciach. Baby, feministki, matki i singielki, podlotki i wiedźmy, dzieweczka z laseczka, ochrypła kukułeczka – one z XIX-wiecznej wsi, one z ursynowskiego bloku – razem! Niech będą pochwalone! Gramy lirycznie i romantycznie. Czasami czadowo i transowo. To jest różnorodnie. Nasz kolektyw to koleżanki i weteranki scen, nowicjuszki, prowincjuszki, jeden przyjaciel i twoja matka też.

 

Płyta „Czarny war” to odpowiedź na niewystarczającą obecność żeńskich głosów w muzyce zaangażowanej. Sięgamy po wiersze współczesnych poetek, zestawiamy je z mało znanymi tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Rozmontowujemy funkcjonujące w szerokim obiegu teksty tradycyjne, po to, by je złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenia.

Niepokorne słowa i emocje pulsują pod chropowatą warstwą muzyczną: wypadkową brzemienia sekcji basowo-perkusyjnej i niecodziennych instrumentów strunowych, takich jak fidel płocka, skrzypce barokowe, suka biłgorajska i turecki saz.

 

Projekt tworzą:

Maria Magdalena – głosy; Jolanta Kosa Kossakowska – skrzypy, głos; Ania Mamińska – fidel, suka, głos; Małgorzata Tekla Tekiel – bas; Dominika Korzeniecka – bębny, hałasy; Basia Klicka – sens, żaba, chórki; Ewa Chomicka – sens, dyndały na sznureczkach, chórki; Ula "fasSka" Iwińska – obrazy, pieniek deszczowy, chórki; Men Dżajna – struny.

 

Płyta Pochwalonych będzie wkrótce dostępna na zasadach niekomercyjnych w internecie oraz na CD i winylu.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu Biura Kultury Urzędu Miasta St. Warszawy i Narodowego Centrum Kultury.

 

Wywiady z grupą:

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/muzyka/20121231/pochwalone-czyli-wkurzone-dzieweczki-i-ochryple-kukuleczki

http://www.tegoslucham.pl/index.php?s=blog&tag=pochwalone

 

Strony o zespole i muzyka:

www.pochwalone.pl

www.pochwalone.bandcamp.com

www.facebook.com/POCHWALONE

 

Kuratorki Łaźni Damskiej: Agnieszka Wołodźko, Jolanta Woszczenko


Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska